• BITCOIN
  374138,282
  % 2,96
 • ETHEREUM
  25139
  % 2,91
 • RIPPLE
  8.98
  % 6,05
 • BITCOIN CASH
  2267.55,617
  % 5,67
 • LITECOIN
  1018.86
  % 2,19
 • BNB
  5504.89
  % 3,30
 • EOS
  22.33
  % 1,68
 • TETHER
  18.63
  % 0,34

Yeni İstanbul Havalimanında Hisse Satışı

Yeni İstanbul Havalimanında Hisse Satışı

Bloomberg’in haberine göre yeni İstanbul Havalimanını işletmekte olan IGA’nın  hisse satacağını iddia etti. İddiaya göre şirket borcu oldukça yüksek seviyelere ulaştığı için hisse satışı yoluna gitti. Hisse satışı için ise ABD’li banka Lazard’ı yetkilendirdiği de iddia edildi.

Aktarılan habere göre IGA konsorsiyumunun bazı hissedarlarının 11 Milyar dolarlık yatırımdaki hisseleri satmak amacıyla Lazard yatırım bankası ile anlaştı. Lazard IGA üyeleri ile birlikte havalimanı değerlemesi yapacak ve alıcılarla görüşmeleri sağlayacak. Bloomberg, konuyla ilgili iki kaynağa dayandırdığı haberine göre İstanbul Havalimanı ile ilgilenenler arasında İtalya’nın dev inşaat şirketi Vinci ve Türkiye’den TAV Holding’in yanı sıra Fransız Aeroports de Paris ve İspanyol Ferrovial SA da bulunuyor.

Alınan verilere göre IGA, almış olduğu toplam 5.7 milyar Euro  kredi ile Türkiye’nin en yüksek şirket borcu yüküne sahip kuruluşu. 25 yıllık işletme hakkına sahip olan şirket her sene devlete 1.1 milyar Euro ödüyor.

Haber kaynağının net olmaması sebebiyle güvenilirliği tartışılır fakat kendini gizli tutmak isteyen haber kaynağı, devlete ödenen bu yüksek kira bedeli, alıcıların gözünü biraz korkuttuğunu söyledi.

İstanbul Havalimanı’nın yüklenicisi ve işletmecisi olan konsorsiyumda Cengiz İnşaat, Limak Holding, Mapa İnşaat, Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat yüzde 25 eşit hisseye sahipti fakat Kolin’in yüzde hissesini satmasının ardından Kalyon’un payı yüzde 35’e çıktı, Limak ve Mapa da yüzde 20 hisseyle devam etmekte.

Bloomberg’in aktardığı habere göre IGA yetkilisinin konuyla ilgili herhangi bir satışın olmadığı yönünde ve aynı zamanda ABD’li şirket Lazard tarafından da bu konu hakkında bir yorum yapılmadığı belirtildi.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ