• BITCOIN/TL
  2092414,495
  % 1,56
 • ETHEREUM/TL
  116257
  % 4,47
 • RIPPLE/TL
  20.21
  % 0,39
 • BITCOIN CASH/TL
  13978.09,209
  % -3,19
 • LITECOIN/TL
  2834.23
  % -2,05
 • BNB/TL
  13194.84
  % -0,67
 • EOS/TL
  34.78
  % -2,22
 • TETHER/TL
  31.6
  % 0,40

Yargıtay Açıkladı: İtiraz Edenler Tazminat Alabilecek

Yargıtay Açıkladı: İtiraz Edenler Tazminat Alabilecek

Yargıtay tarafından işverenlerin kreş açma sorumluluğunu sağlamamasının işçiler açısından haklı fesih nedeni olduğuna karar verdi. Yargıtay, çalışan anneler için önemli bir karar aldı ve bundan sonra çalıştığı iş yerinde kreşin var olmaması sebebiyle istifasını veren kadın çalışanlar kıdem, ihbar tazminatı almaya hak kazanacak.

On binlerce çalışanı mevcut olan özel bir bankada istihdam eden kadın işçiler, hamilelik ve doğum izni nedeni ile belli bir süre ara verdiği işlerine geri dönmeye çalıştı. Ancak iş yerinde kreş olmamasında ötürü büyük problem yaşayan anneler, banka idaresine bu anlamda ihtarname gönderdi. İşveren, kadın bankacılara kreş konusunda çözüm oluşturamadı ve bu nedenle işini fesheden kadın, bir başka şoku da kıdem ile ihbar tazminatı almayınca yaşamış oldu.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Davacıyı Haklı Buldu

Mağdur anne, iş mahkemesine başvurdu ve davalı firmaya on binlerce çalışanı olmasına karşılık kreşinin olmadığını dile getirdi. Ayrıca yaptığı iş yüzünden astım hastalığına yakalandığını ve hastalığını üst birimlere ileterek görev yerini değiştirmek istediğini belirtti. Tüm bunlara karşılık görev yeri değiştirilmedi, işverene ihtarname ile kreş yükümlülüğünü hatırlattığını açıkladı. Fakat bankanın bunları kabul etmeyerek istifa saydığını ve işten çıkardığını vurgulayan davacı, kıdem ve ihbar tazminatı istedi. Bankanın avukatı tün bu yaşananları kabul etmeyerek davanın reddini talep etti.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, davacıyı haklı buldu ve 150 kadın çalışanı bulunan bir iş yerinin kreş ya da bakım evi açma sorumluluğunun olduğunu hatırlattı.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ