• BITCOIN/TL
  2103384,403
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  103032
  % 3,68
 • RIPPLE/TL
  16.18
  % 2,39
 • BITCOIN CASH/TL
  16930.58,698
  % 7,60
 • LITECOIN/TL
  2579.25
  % 2,09
 • BNB/TL
  18434.81
  % 3,12
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.49
  % 0,28

Yale Profesörü: “Kripto Para Birimleri İstikrar Göstermeden Gerçek Para Olarak Kabul Göremez”

Yale Profesörü: “Kripto Para Birimleri İstikrar Göstermeden Gerçek Para Olarak Kabul Göremez”

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, tam olarak 2009’da piyasaya sürüldü. O zamandan beri finans endüstrisindeki en çok konuşulan varlıklardan biri haline geldi. Bitcoin’in ortaya çıkışı, piyasada ortaya çıkması için diğer blok zinciri bazlı kripto para birimlerine ilham verdi ve diğer geleneksel finansal varlıklardan ayrı bir pazar yarattı.

Ancak, kripto para birimi akademisyenlerden asla onay alamadı. Zaman zaman dijital paraları eleştirdiler ve geçerlilikleri konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Son zamanlarda, ünlü bir bilim adamı, prestijli Yale Üniversitesi profesörü William Goetzmanm, kripto para birimlerinin istikrar gösterene kadar asla para birimi olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Bir röportajda, Prof. Goetzmann, Bitcoin’i “temellerinde kusurlar” olduğu için eleştirdi, ancak küresel bankacılık sisteminin dışında bir değer aktarma ve saklama için artan bir talep olduğunu kabul etti.

Goetzmann, ilkel paranın bir kısmının kripto para birimleri ile benzer olduğunu, işlemlerin yalnızca muhasebe defterlerinde yapıldığını belirtti. Benzer şekilde, bitcoinlerin fiziksel olmadığını, sadece muhasebe işlemlerini eklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, herhangi bir şeyin ‘para birimi’ olarak nitelendirilmesinden önce karşılanması gereken bazı ön şartların olduğunu belirtti .

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son birkaç aydır oldukça dengesiz bir şekilde düşüş ve çıkışlar yaşıyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi bitcoin, 2017 yılının Aralık ayında, fiyatı 19,783 dolara çıktıktan sonra sert bir düşüş yaşayarak 3.000 dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin dışındaki alt coinlerde de durum bundan farksızdı.

[ilgiliicerik icerik_id=”524″]

Fiyattaki ani değişimler kripto para birimleri için düşündürücü bir konu oldu ve hala bunun üstesinden gelmenin bir yolunu bulamadılar. Bazı yönlerden, diğer dijital paralar kararlılık kazanıyor ancak Bitcoin halen bir istikrar yakalayamadı.

Kripto para birimlerinin ve blok zincirinin yükselişi, genel olarak, bazı geleneksel teknoloji ve finans şirketlerini kripto alanına girmeye zorladı. Bu şirketler IBM, Facebook, HSBC, TCS, JPMorgan ve diğerlerini içerir. Bu tür şirketlerin bu işe girişi, kripto para teknolojisinin sona ermediğini, bununla birlikte, endüstrinin yenilenmesine ciddi bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Cryptocurrency, alternatif bir ödeme şekli olarak hayata geçti, ancak yakında yatırım için popüler bir belirteç olarak biliniyordu. Endüstri buna hazırlıklı değildi ve bu nedenle belirsizlik bulutları her zaman üzerinde durdu.

Bununla birlikte, Tron (TRX) ve BitTorrent Token (BTT) gibi uygun fiyatlı kripto para birimleri, Bitcoin’den daha elverişli oldukları için pazarda hızlı bir ivme kazanıyor. Son yıllarda, blockchain ve cryptocurrency, yurtdışında para transfer etmek gibi günlük işlemlerde geleneksel bankacılığın yerine geçmekte önemli rol oynamıştır. Blockchain’e dayanan birkaç para transfer platformu son birkaç yılda ortaya çıkmıştır ve bu durum bankaların ve Western Union ve MoneyGram gibi diğer geleneksel seçeneklerden daha az zaman harcayarak para maliyetini çok uygun bir şekilde transfer etmeyi kolaylaştırmaktadır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ