• BITCOIN
  79481,281
  % -0,73
 • ETHEREUM
  2517.4
  % -2,09
 • RIPPLE
  1.72
  % -3,22
 • BITCOIN CASH
  1620.2,551
  % -1,68
 • LITECOIN
  336.66
  % -0,94
 • BINANCE COIN
  181.99
  % 0,39
 • EOS
  18.92
  % -2,98
 • TETHER
  7.7
  % 0,18

White Paper Nedir ve Nasıl Yazılır?

White Paper Nedir ve Nasıl Yazılır?

Kripto para piyasasının gelişmesi ve yeni kripto paraların geliştirilmesi ile birlikte White Paper kavramının yoğun bir şekilde kullanıldığı görülüyor.

Kripto para piyasasında her bir İlk Para Teklifi(ICO) için, başarılı bir kampanya oluşturulması ve güven sağlamak adına White Paper’a ihtiyaç duyauluyor. White Paper, kripto para projenin çözmek istediği bir problemin esas noktalarını, sorunun çözüm yollarını, ürünlerinin ayrıntılı bir tanımın ve kullanıcılarla etkileşimini içeren bir belge niteliğindedir.

Herhangi bir White Paper’ın içeriği, Giriş, Feragatname, İçindekiler, Pazarın tanımı ve problemi, Ürünün açıklaması ve bu sorunun nasıl çözüleceği, Kripto para birimi ile ilgili ayrıntılar, Yükseltilmiş fonlar nasıl kullanılacak sorusunun cevabı, Takım ve Yol haritası şeklinde ve sırasında oluşturulmalıdır.

 White Paper Nasıl Yazılır?

White Paper’ın ilk kısmında herhangi bir bildirim içermesi gereken bir yasal ikaz veya bir feragatname koymak için bir bölümün yer alması gerekiyor. Bu yasal uyarılar, belirli ülkelerin vatandaşlarının kendi ülkelerine özel yasalar sebebiyle projenin belirteçlerini satın almasını veya gelecekteki yatırımcıların yatırımın kendisinin kar elde etmeyeceğini bilmelerini öğrenmeleri ve ona göre davranmaları açısından son derece önemlidir.

White Paper için giriş kısmı insanların bu projeye güveni anlamında oldukça önemli ev en çok dikkat edilmesi gereken kısımların başında geliyor. İyi bir tarz, girişin gelecekteki kripto para birimi sahiplerine hitap eden bir CEO’dan bir mektup gibi bir etki yaratması gerekiyor. White Paper genel itibari ile teknik bilgilerin yer aldığı bir belge niteliğindedir. Bu doğrultuda genel olarak 25 sayfa uzunluğunda olabilir. Bu sebeple, White Paper çalışmalarını yönlendirmeler için erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek olmazsa olmaz niteliğindedir. Bilgilendirici ve iyi yapılandırılmış bir içerik tablosu başarı için en önemli kıstas olarak görülüyor.