• BITCOIN
  407689,659
  % -8,07
 • ETHEREUM
  18505.64
  % -8,67
 • RIPPLE
  8.73
  % -17,50
 • BITCOIN CASH
  6485.96,206
  % -13,16
 • LITECOIN
  1922.19
  % -11,26
 • BINANCE COIN
  4008.03
  % -11,30
 • EOS
  43.01
  % -16,71
 • TETHER
  8.38
  % 1,04

Ünlü Kripto Borsası Bithumb Hacklendi

Ünlü Kripto Borsası Bithumb Hacklendi

Dünyanın en önde gelen ve en popüler kripto para borsalarından biri olarak kabul edilen Güney Kore Merkezli Bithumb’un Hacklendiği iddia ediliyor.

İlk defa Primitve Ventures kurucu ortaklarından olan Dovey Wan tarafından takipçileri ile paylaşılan haberde, Bithumb kripto para borsasının hack saldırısına uğradığı ve hedefin EOS soğuk depolama cüzdanı olarak gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Wan’ın takipçilerine sıcak gelişme olarak aktardığı bilgilere göre 3 milyondan daha fazla EOS başka platformlara aktarıldığı ifade ediliyor. EOS soğuk depolama cüzdanının yanı sıra toplam piyasa hacmi doğrultusunda en büyük üçüncü kripto para birimi XRP konusunda da borsanın ciddi bir kaybı olduğu belirtiliyor. Dovey Wan tarafından paylaşılan verilere göre 20.000.000 adet XRP karşılığı olan 6 milyon doların hacker tarafından ele geçirilmiş durumdadır. Bu son dönemde ki yaşanan Hack saldırıları arasında en önemlilerinde biri olarak ifade ediliyor.

Bithumb Hack Olayının Gerçek Olduğunu Onayladı

Bithumb kripto para borsası ise yayılan haberlerden sonra konu hakkında yaptığı açıklamada hack olayını doğruluğunu onayladığı görüldü. Fakat yapılan açıklamada bu hack saldırısının dışarıdan üçüncü parti bir kişi tarafından değil, direkt olarak bir Bithumb çalışanı tarafından yapıldığını bilgisi verildi. Kripto para borsası gerekli kolluk kuvvetleri ile iletişime geçildiğini ve olayı araştırdıklarını ifade edildi. Kısa sürede sorumluların yakalanarak Hack saldırısının sonuçlarının telafi edileceği ifade ediliyor.

Bu yaşanan ise ilk olmadığı görülüyor. Bithumb kripto para borsası bundan yaklaşık 9 ay önce 20 Haziran tarihinde de hack saldırısına uğramış ve o tarihlerde 30 milyon dolarlık kripto para borsası çalınmıştı. Tekrar böyle bir hack saldırısını yaşanması kripto para piyasasında oldukça saygın bir yeri olan Bithumb’a olan güvenini azaldığın bu doğrultuda bu popüler kripto para borsasının uzan vadede bu durumdan zarar görebileceği ifade ediliyor.