• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Türkiye’de Kripto Paralara Yönelim Artıyor

Türkiye’de Kripto Paralara Yönelim Artıyor

Dünya çapında kripto paraya olan ilgi her geçen zaman artıyor. Zaman ilerledikçe daha çok gelişen ve güzel projelerin hayata geçirildiği kripto sektörüne, Türkiye’de yaşayanların ilgisi de dünyaya oranla önemli seviyede artış gösteriyor.

Geçen yıl Haziran ayında 107185 ING Uluslararası Mobil Bankacılık yaptığı bir araştırmaya göre kripto paraya yatırım yapmayı düşünenlerin oranı %45 iken Avrupa’da bu oran %25 olmuştu. Aynı zamanda kripto para birimlerinin ödeme aracı olacağını düşünen Türk’lerin oranı da %53 olmuştu. Avrupa ortalamasına göre Türkiye kripto paraya çok ilgili ve binlerce kripto para yatırımcısı bulunuyor. Araştırmaya göre Türkiye’de her beş kişiden birinin kripto paralarda yatırımı bulunuyor. Dünya çapında kişi sayısı olarak kripto paraya yatırım yapan öncü ülkelerden biriyiz fakat rakam bazında ise ilk sıralarda olmadığımız biliniyor.

Bitcoin’in ve diğer alt coin’lerin 2017 yıl sonu itibariyle büyük bir düşüş yaşamasının ardından kripto para borsalarında işlem hacimleri oldukça düşmüştü. Fakat bu yıl özellikle Mayıs ayında yükselişe geçen Bitcoin ile birlikte kripto para borsalarında işlem hacimleri son bir yılın rekor seviyelerine çıktı. Türkiye’deki kripto para borsalarında da işlem hacimlerinde önemli artışlar gözlemlendi. Bu durum Türk’lerin kriptoya olan ilgisinin devam ettiği hatta bir çok yeni yatırımcının piyasaya girdiğini de gösteriyor.

En çok kullanılan borsalardan biri olan Paribu’da işlem hacmi 3 Milyon dolar seviyesinden, Mayıs ayında 27 Milyon dolar seviyelerine çıktı. Aynı zamanda BtcTurk borsasının işlem hacmide bir önceki aya göre yüzde 600 artarak 30 Milyon dolara çıkmıştı.

 

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ