• BITCOIN
  679626,245
  % -0,77
 • ETHEREUM
  50677
  % -2,31
 • RIPPLE
  11.59
  % -2,49
 • BITCOIN CASH
  6894.39,299
  % -2,70
 • LITECOIN
  2368.1
  % -4,08
 • BINANCE COIN
  7353.31
  % -0,60
 • EOS
  47.61
  % -2,87
 • TETHER
  12.44
  % -0,25

Trump, Kuzey Akım 2 için Yaptırım Uygulayabilir

Trump, Kuzey Akım 2 için Yaptırım Uygulayabilir

Amerika Başkanı Trump, Rus doğalgazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya taşınmasını eleştirdi. Konuyla ilgili olarak ‘’Kuzey Akım 2 ‘’ doğalgaz boru hattı projesi için yaptırım uygulamayı düşündüğünü ifade etti. Amerika Enerji Bakanı, Kuzey Akım 2’de bulunan firmalara yaptırım yasasının Kongre’de yer alabileceğini söylemişti.

Amerika Başkanı Trump, Oval Ofis’te Polonya Devlet Başkanı ile görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularına cevap veren Donald Trump, Almanya’yı da uyarmayı ihmal etmedi. Bu anlamda Almanya’nın enerji bakımından Rusya’ya bağımlı durumda kalacağı açısından uyarıda bulundu. Trump’ın açıklamaları şu şekilde;

‘’Amacımız Almanya’yı Rusya’dan korumaktır. Rusya, Almanya’dan milyarca dolar para alıyor’’ diye belirtti.

Avrupa Birliği Proje Konusunda İkiye Ayrıldı

Proje için Rus şirket ile Alman E.ON ve BASF anlaşmaya varmıştı. Daha sonra ilgili projeye Hollandalı ve Fransızlar da katılım sağlamıştı. Projenin boru hattının mühendisliğini de İtalyan Saipem tarafından yapılacak.

Baltık Denizi’nin alt tarafından Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz projesi yapılacak ve 1.225 km uzunluğunda olacak. Bu bakımdan Kuzey Akımı 22 projesinin var olan kapasitesi de iki katına çıkmış olacak. Ancak Avrupa Birliği proje hakkında farklı görüşlere sahip.

İskandinav, Doğu Avrupa ile Baltık Denizi ülkeleri, Kuzey Akım 2 projesinin Moskova’nın Avrupa’da ekonomik anlamda kontrolünü çoğaltacağına inanıyor. Avrupa’nın en büyük ekonomileri arasında olan Almanya’nın bazı politikacı ile enerji firmaları Almanya’nın doğalgaza ihtiyaç duyduğu projeye olumlu bakıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.