• BITCOIN
  381797,539
  % -7,69
 • ETHEREUM
  29542
  % -10,01
 • RIPPLE
  6.19
  % -5,85
 • BITCOIN CASH
  2099.93,558
  % -7,10
 • LITECOIN
  1002.91
  % -4,90
 • BNB
  5179.62
  % -2,37
 • EOS
  23.53
  % -6,49
 • TETHER
  18.12
  % -0,06

Tayland’da Kripto Karları Üzerinden Yüzde 15 Vergi Alınacağını Konuşuluyor

Tayland’da Kripto Karları Üzerinden Yüzde 15 Vergi Alınacağını Konuşuluyor

Bangkok Post’un bir raporuna göre , kripto kazançları, cari yıldan itibaren %15’lik bir sermaye kazancı vergisi çekecek. Girişim, dijital varlık yatırımcıları ve madenciler için geçerli olacak ancak borsaları hariç tutacak. Sermaye kazancı vergisi, stok dışı bir varlığın satışından elde edilen kârlar üzerinden alınır.

Medya raporunda, yatırımcıların 2022’deki yıllık vergi beyannamesinde kripto para birimlerinden elde ettikleri kârı doğru bir şekilde hesaplamalarını ve raporlamalarını öneren bir Maliye Bakanlığı notuna atıfta bulunuldu.

Kimliği belirsiz bir Maliye Bakanlığı yetkilisi tarafından sağlanan bilgilere dayanan kapsama, Gelir Dairesi’nin 2021’de kripto pazarının hem büyüklük hem de değer olarak önemli büyümesini not ettiğini ve gözetimini güçlendirmeyi planladığını iddia etti.

Henüz Çok Net Değil

Ancak vergilerin nasıl hesaplanacağı ve ödeneceği konusunda netlik yok. Endüstri analistleri iki seçenek olduğunu düşünüyor. Birincisi, bireyler ve maden işletmecileri, yıllık vergi beyannamesi sırasında karları hesaplayabilir ve vergi ödemeleriyle birlikte beyan edebilir. İkincisi, hükümet kripto borsalarından vergileri kaynağında düşürmelerini isteyebilir.

İkinci seçenek, son yıllarda düzenleyici ve vergi çerçevelerinin bulunmadığı bir ortamda gelişen kripto ticaretini olumsuz etkileyebilir.

Raporda, Zipmex’in kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai, doların dalgalanan döviz kuru nedeniyle vergi değerlendirmesi için kar ve zararı hesaplamanın kolay olmadığını söyledi.

“Bir borsa sağlayıcısı olarak Zipmex, müşterilerimizin kâr ve zararı hesaplamasına yardımcı olacak bir sistem geliştiriyor, ancak bu zor” dedi.

Çatışan Çıkarlar

Krallığın turizm endüstrisi, canlanmasını hızlandırmak için kripto alanının hızlı büyümesine dair umutlarını korurken, hükümet ve merkez bankası, baskıların damgasını vurduğu katı bir duruş sergiledi.

Tayland’daki kripto borsalarının çoğu ya önde gelen bankalar ya da varlıklı iş adamları tarafından işletiliyor. >Örneğin, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, geçen yıl Kasım ayında ülkenin en büyük dijital varlık borsası Bitkub’un %51 hissesini satın aldı

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ