• BITCOIN/TL
  2155760,101
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  114791
  % -1,23
 • RIPPLE/TL
  16.32
  % 0,58
 • BITCOIN CASH/TL
  13480.21,272
  % -4,40
 • LITECOIN/TL
  2540.03
  % -2,60
 • BNB/TL
  19534.61
  % -1,30
 • EOS/TL
  20.43
  % -5,38
 • TETHER/TL
  32.8
  % 0,23

Synthetix Platformu, Oracle Saldırısında 37 Milyon Sentetik Ethereum Kaybetti

Synthetix Platformu, Oracle Saldırısında 37 Milyon Sentetik Ethereum Kaybetti

Ethereum merkezli sentetik varlık ihraç eden Synthetix, 37 milyondan fazla sentetik Ethereum (sETH) kaybına neden olan büyük bir Oracle saldırısına maruz kaldı. Sentetik olarak Ethereum piyasasının likiditesi zayıf olduğundan, geleneksel terimlerdeki gerçek zarar henüz belirlenemedi.

Saldırının haberi, kurucu ortak ve CEO Kain Warwick tarafından verildi. Resmi ifadesinde, Warwick şunları söyledi;

“SKRW fiyat beslemesi ile ilgili bir olay oldu, şu anda temel nedeni araştırıyoruz, ancak fiyat beslemesinin yanlış değere döndüğü dönemde otomatik bir arb botunun sKRW’ye ve sonra sETH’ye çevrildiğine inanıyoruz.”

Ayrıca, saldırının bir tahkim botu aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirildiğini de dile getirdi. Synthetix, bot sahibinden şirketle bağlantı kurmasını talep etti. Warwick, ödül olarak bir böcek ödülünün alacağına dair güvence verdi. Raporlara göre, şirket akıllı sözleşmeler üzerinde tam kontrol sahibi. Aynı zamanda bu olaydan sonra  şirket tüm transfer işlemlerini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını açıkladı.

Kripto platformlarına yapılan saldırılar düzenli olarak pazarlara yönelmeye devam ediyor ve üzücü olan kısım, her seferinde milyonlarca dolar kaybedilmesi ve piyasada güven problemi oluşturması. Binance gibi sektördeki en büyük isimler bile ciddi kayıplarla sonuçlanan güvenlik saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Ayrıca, bu platformların karmaşık yapıları, ademi merkeziyetten ödün vererek kayıp fonların geri alınmasını zorlaştırıyor.

Kripto analisti Teo Leibowitz saldırıyla ilgili şöyle dedi:

“Bu durumun ironisi, şu anda Synthetix platformunun en düşük tasarıma sahip olması, bu tür bir saldırıdan kazanç elde etmeyi gerçekten zorlaştırıyor olmasıdır.”

Synthetix, blok zinciri alanındaki en büyük sentetik varlık veren şirketlerden biridir ve çok katmanlı bir platform olarak yapılandırılmıştır. Kullanıcıların, kripto ve fiat para birimlerinden türev ve tahvillere kadar değişen sentetik varlıklar oluşturmalarını sağlar.

Sentetik Ethereum Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse, Sentetik ETH gerçek olmayan fakat ETH fiyatıyla birebir alınan varlıktır. Synthetix borsasında kullanıcılar Ethereum’un güncel fiyatı neyse o fiyattan Sentetik Ethereum alıp satabiliyor. Fakat aldığı Ethereum’lar gerçek Ethereum değildir ve bunları Binance vb. gibi bir borsadaki Ethereum cüzdanına aktaramazlar. Bu yüzden adına Sentetik varlıklar deniliyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ