• BITCOIN/TL
  2163757,194
  % -0,67
 • ETHEREUM/TL
  115745
  % -0,64
 • RIPPLE/TL
  16.33
  % 0,33
 • BITCOIN CASH/TL
  13609.74,736
  % -3,68
 • LITECOIN/TL
  2539.64
  % -2,31
 • BNB/TL
  19652.4
  % -1,01
 • EOS/TL
  20.49
  % -5,36
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,34

SushiSwap (SUSHI) Projesi Nedir, Ne İşe Yarar?

SushiSwap (SUSHI) Projesi Nedir, Ne İşe Yarar?

İki yıl önce tanıtılan Uniswap, DeFi’ın temel taşı olarak biliniyor. Bununla yanı sıra, protokol dizaynları kendi başına bir standart haline geldi ve birçok proje mekaniğini üretmeye başladı.

SushiSwap’in kurucu protokolü ise Uniswap protokol tasarımında bir sonraki aşama olarak varedildiğini söylüyor. SushiSwap’ın resmi Medium sayfasında yayınladıkları yazıya göre Uniswap’in temel tasarımı alınarak, bu tasarım üzerinde iyileştirmeler yapılarak, ilgili aktörlere daha çok yarar sağladığına inanılan topluluk özelliklerin de eklendiği vurgulanıyor.

SushiSwap Protokol Haritası

?Teşvikler

Öncelikle Uniswap ile likidite sağlayıcılarında havuzun işlem ücretlerini sadece söz konusu likiditeyi aktif olarak sağladıklarında kazanırlar. Havuzdaki kendi paylarını geri çektiklerinde, artık oradaki pasif gelire ulaşamazlar. Hatta erkenden likidite sağlayıcı olarak katılan kişiler artık getirilerinin azaltılması riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Çünkü daha zengin kişilerin daha büyük tutarda likidite sağlamasıyla birlikte pastadan büyük payı alabiliyor ve az likidite sağlayanın payı da azalabiliyor.

SushiSwap protokolünde ise Uniswap’tan farklı olarak bir havuza bütçeniz kadar likidite sağlayabilir ve SUSHI token kazanabilirsiniz. Ve Uniswap’in aksine, artık likiditeye katılmamaya karar verseniz bile SUSHI olarak biriktirilen protokol ücretinin bir kısmını kazanmaya devam etme hakkınız da bulunuyor.  Önceden likidite sağlayıcı olarak protokolün önemli bir ortağı olursunuz.

Stake etme yoluyla elde edeceğiniz kazançlar, stake ettiğiniz toplam LP (likidite sağlayan) token miktarına karşı stake edilen toplam LP token miktarıyla orantılı olacaktır. Likidite sağlamaya devam etmediğiniz sürece, varlıklarınız ve kazandığınız ödüller kademeli olarak azalacaktır.

?‍?Coin (veya Token) Dağıtımı

Çoğumuzun Uniswap havuzlarında likidite sağlayıcıları olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, mevcut Uniswap likidite sağlayıcılarının SushiSwap protokolüne geçmeye başlamasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için token dağıtım mekaniğini tasarladılar.

Likidite sağlamaya ve SUSHI tokenlerini kazanmaya başlamak için, Uniswap LP tokenlerini elinde tutan herkes bu LP tokenlerine karşılık gelen ilk havuz listesine koyabilir. Tamamlandığında, ödüller 10750000 bloğunda başladığında jeton kazanmaya başlayacaklar. Uygun LP tokenlerinin listesi, zincir içi yönetişim başına eklenebilir.

Her blokta 100 SUSHI tokeni oluşturulacak. Bu tokenler, desteklenen havuzların her birinin pay sahiplerine eşit olarak dağıtılacaktır.

Bununla birlikte ilk 100.000 blok için (yaklaşık 2 hafta) üretilen SUSHI token’ının miktarı normalin 10 katına çıkacak ve blok başına 1000 SUSHI token basılacak. Bu, “yield farmer”ları ve protokolü benimseyenleri teşvik etmek ve “The Liquidity Migration’a (Likidite Göçü)” yardımcı olmak için gerçekleştirilecek bir olay.

İlk kullanabilir havuzlar:

 • CeFi Stablecoins: USDT-ETHUSDC-ETH
 • DeFi Stablecoins: DAI-ETHsUSD-ETH
 • Lending Protocols: COMP-ETHLEND-ETH
 • Synthetic Assets: SNX-ETHUMA-ETH
 • Oracles: LINK-ETHBAND-ETH
 • Ponzinomics: AMPL-ETHYFI-ETH
 • Delicacy (2x reward): SUSHI-ETH

SUSHI / WETH havuzu iki kat daha fazla miktar alır, bu yüzden SUSHI’nizi ekstra nefisliğe uygun hale getirmek için uniswap sağladığınızdan emin olmalısınız. SUSHI yayına girdiğinde, topluluk daha fazla uygun havuz eklemek veya herhangi bir havuzun SUSHI ağırlığını değiştirmek için oy kullanabilir. 

? Ödül Dağıtımı

Mevcut Uniswap yapılandırmasıyla, herhangi bir havuzdaki tüm işlem ücretlerinin% 0,3’ü, havuzun likidite sağlayıcılarına orantılı olarak dağıtılır. SushiSwap’te,% 0,25 doğrudan aktif likidite sağlayıcılarına gider, geri kalan% 0,05 ise SUSHI’ye (açıkça SushiSwap aracılığıyla) dönüştürülür ve SUSHI token sahiplerine dağıtılır.

Projenin uzun vadeli uygulanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için her SUSHI dağıtımının % 10’u geliştiriciler için ayrılmıştır. 

? Protokol Kullanımı

Protokol ve akıllı sözleşme düzeyinde SushiSwap, Uniswap ile aynı arabirimi paylaşır. Bu, protokolünüz şu anda Uniswap ile uyumluysa, SushiSwap ile entegre etmenin nispeten basit olması gerektiği anlamına gelir. SushiSwap’i entegre etmeye başlamak için çeşitli DeFi ve diğer ekosistem araçlarıyla çalışacaklar.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ