• BITCOIN/TL
  1078755,195
  % 1,06
 • ETHEREUM/TL
  58692
  % 0,45
 • RIPPLE/TL
  17.53
  % 0,48
 • BITCOIN CASH/TL
  6433.29,472
  % -0,83
 • LITECOIN/TL
  1999.42
  % 0,55
 • BNB/TL
  6619.43
  % 1,29
 • EOS/TL
  19.4
  % -0,95
 • TETHER/TL
  28.95
  % 0,21

Stopaj Vergisi Düşürülmeli

Stopaj Vergisi Düşürülmeli

TESK Genel Başkanı, stopaj uygulamasının kaldırılması ile ilgili olarak tavsiyelerde bulundu. Başkan Bendevi Palandöken, stopaj uygulaması hakkında bazı açıklamalar yaptı ve %20 seviyesinden %5 seviyesine indirilmesi gerektiğini savundu.

TESK Genel Başkanı Palandöken, yüksek tutardaki stopaj vergisinin bundan sonra problem olmaktan çıkması gerektiğinin altını çizdi. Bendevi Palandöken yaptığı açıklamalarda şunlara dikkat çekti;

‘’Mülk sahibi olan kişinin ödemesi gereken vergiyi esnaf ödemektedir. Kesinlikle bu durum haksız bir düzen meydana getirmektedir ve esnafımızın kazancını stopaj vergisi en aza indirmektedir. Stopaj ödeyen kişilerin bu durumdan oldukça rahatsız olduğunun da vurgusunu yaptı.’’

Kira gelirlerinin 30 bin TL’yi geçen iş yeri sahibi kişileri beyanname vermektedir. Ancak vergi ödemeden muaf tutularak aynı zamanda vergi iadesi almaktadırlar. Bu durum esnaf için aynı değil, esnafımız zarar etmiş olsa dahi stopaj vergisini ödemekle yükümlüdür.

Esnafın Üzerinden Stopaj Vergisi Kaldırılmalı

Esnaf kardeşlerimizin kira, bazı finansal problemler, sigorta pirimi gibi birçok ödemesi yer alıyor. Birde üzerine stopaj vergisi uygulanarak esnafın rahat bir nefes alması engelleniyor. Stopaj vergisinin kaldırılması esnafa tanınan ayrıcalık değildir. Esnafın hakkını vermek olarak nitelendirilmelidir ve stopaj vergisinin aslında haksız bir uygulama olduğunu belirtmek gerekir. Örneğin, çiftçiler için sağlanan tarım desteklerinden bile %4 oranında stopaj vergisi kesintisi yapılması haksız bir durumdur. Stopaj vergisi ödeyen kişilerin hepsi bu durumdan hoşnut değil.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ