• BITCOIN/TL
  2239977,318
  % 0,88
 • ETHEREUM/TL
  113354
  % 0,18
 • RIPPLE/TL
  19.87
  % -1,01
 • BITCOIN CASH/TL
  19774.44,458
  % -9,26
 • LITECOIN/TL
  3096.1
  % -2,39
 • BNB/TL
  19493.45
  % 4,41
 • EOS/TL
  33.8
  % -4,36
 • TETHER/TL
  32.27
  % 0,02

Stellar Nedir?

Stellar Nedir?

Artan kripto paralar içerisinde sağladığı avantajlar ve sunduğu farklılıklar ile Stellar kripto parası son dönemde ön plana çıkıyor.

Stellar kripto para platformu, finans kurumlarını birbirine bağlamayı ve sınırların ötesi varlık transferlerinin ücretini ve zamanını azaltmayı ilke edinen açık kaynaklı bir ödeme teknolojisi olarak tüm dünyaca tanınıyor.

Stellar, merkezsiz sunucular ve altta yatan dağıtılmış bir defteri çakıştırma prensibine sahiptir. Ripple gibi, ağlarının yalnızca azınlıktan olan bir bölümünü doğrulama ağları olarak kullanmaktadır. Bu sayede işlemler ortalamanın çok daha altında bir sürede tamamlanıyor. Yani XLM işlem hızı anlamında BTC veya ETH’ye göre çok daha etkili bir performans sergiliyor Fakat bu avantaj beraberinde daha az güvenlik sorununu ortaya çıkarıyor.

İşlemlerin onaylanma süresi iki ila beş saniye arasında değişen aralıkta gerçekleşiyor. Değer transferinin yanı sıra çok katmanlı bir mimari ile geliştirilmiş bir yapıdadır. Bu doğrultuda akıllı sözleşmeler inşa etmek,  yürütmek ve dağıtılmış ekosisteminde yeni token’lar oluşturmak için kullanılan bir teknoloji ve yeniliktir. Birçok ICO, Ethereum’dan ayrılmayı ve hızından dolayı Stellar’a geçmeyi oldukça ciddi bir şekilde düşünüyor. Stellar Blockchain’in doğal varlığı olarak tanınmakta ve resmi adı XLM’dir.

Stellar’ın Diğer Kripto Paralardan Farkı Nelerdir?

Stellar diğer kripto paralara göre temel bazı farklılıklar ortaya koyuyor. Stellar avantajları ise şu şekildedir; İşlem süresi ve az sayıdaki seçilmiş doğrulayıcıya güvenme seçeneği diğer kripto para projelerinden en temel farkı olarak göze çarpıyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ripple ile bir karşılaştırma yapıldığında, Stellar tamamen açık kaynak kodlu bir yapıta sahip olduğu ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirildiği görülüyor. İlk zamanlarda Ripple ağından koptu, ancak o zamandan beri yeniden inşa edildi ve geliştirildi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ