• BITCOIN/TL
  2111128,460
  % 3,24
 • ETHEREUM/TL
  117870
  % 7,03
 • RIPPLE/TL
  20.41
  % -0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  14107.15,599
  % -1,90
 • LITECOIN/TL
  2840.18
  % 0,41
 • BNB/TL
  13286.32
  % 0,88
 • EOS/TL
  35.51
  % 2,83
 • TETHER/TL
  31.6
  % 0,35

Stable Coin Nedir?

Stable Coin Nedir?

Kripto para piyasasında yaşanan risklerin en aza indirilmesi amacıyla son dönemde riskin çok daha aşağıya çekilmesini sağlayan Stable Coin’ler ön plana çıkıyor.

Günümüzde riskin daha az olmasını isteyen yatırımcılar için geleneksel kripto para birimlerinden farklı olarak Stable Coin’ler daha az risk sunduğu için oldukça ön plana çıktığı görülüyor. Stable Coin, Blockchain teknolojisi, dağıtık defter ve merkezi olmayan bir ağ gibi kripto para birimlerinin tüm fayda ve özelliklerini bünyesinde barındırırken, tek farklı bunu varlı desteği ile sağlaması olarak ifade edilebilir.

Stable Coin’ler yalnızca değerlerinin faydasına ve kabulüne bağlı olarak görülmüyor. Bunun yerine, altın tarafından desteklenen orijinal fiyat para birimleri gibi bir özellik gösteriyorlar. Stable Coin’ler başka bir varlığa “sabitlenmiş” bir kripto para  birimi olarak da ifade edilebilir. Bu varlık, fiyat bir para biriminden değerli metallere bağlı bir yapısı olabilir.

Risk Unsuru Oldukça Azalıyor

Stable Coin çeşitleri, her bir madeni paraya ve kripto paraya başka bir varlığın sahipliğini temsil etmeleriyle önemli bir yapısal değer sahipliğini ifade ediyor. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse, altın destekli bir kripto para birimi her zaman minimum bir değer miktarını temsil etmektedir. Bu destek nedeniyle piyasalardan bir bütün olarak reddedilseler bile destekli varlıklar hala her birinin temsil ettiği altın miktarı değerindedir. Buda riskin oldukça alt seviyelere inmesine yol açıyor.

Sabitlenmiş bir varlığın bu şekilde oluşturulmasında birkaç farklı yol olabilir. Fakat büyük çoğunlukla satın alma için belirli bir miktarda para bulunması gerekiyor. Stable Coin’leri piyasaya süren kurumlar, depolanması için değerine karşılık gelen varlık miktarına sahip olması ile ancak bu coinleri piyasaya sürebiliyor. Doğru bir şekilde bu sistemin gerçekleştirilmesi durumunda, riskin daha az olduğu ve oldukça denge sağlanmış bir yatırım imkanı ortaya çıkıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ