• BITCOIN/TL
  2122829,648
  % 8,03
 • ETHEREUM/TL
  113530
  % 4,55
 • RIPPLE/TL
  20.67
  % 5,19
 • BITCOIN CASH/TL
  14320.73,262
  % -1,15
 • LITECOIN/TL
  2835.16
  % -0,05
 • BNB/TL
  13134.73
  % 1,35
 • EOS/TL
  34.94
  % 2,65
 • TETHER/TL
  31.6
  % 0,82

Solana (SOL) Fiyat Tahmini: x100 Yapabilir Mi?

Solana (SOL) Fiyat Tahmini: x100 Yapabilir Mi?

Son kripto piyasasında yaşanan düşüş neredeyse tüm kripto paraları vurdu: piyasalar bir gecede yaklaşık 500 milyar dolar kaybetti. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin uzun vadeli başarısına inanıyorsanız, bazı cazip satın alma fırsatları olabilir.

Çeşitli endüstri katılımcılarına göre muazzam potansiyele sahip bir coin Solana’dır (SOL). Solana nedir? Ethereum rakibinin avantajları nelerdir? Solana için uzun vadeli fiyat tahminleri nelerdir? SOL, ETH’yi yakalayıp 4.000 $ ‘dan fazlasına ulaşabilir mi?

Solana etkileyici bir performans sergiliyor

Hollandalı profesyonel tüccar Michaël van de Poppe, akıllı sözleşme platformu Solana’yı “son zamanların en güçlü koşucularından biri” olarak görüyor . Solana’nın da son zamanlarda pazar genelindeki krizde yaklaşık % 18 kaybettiği doğrudur. Ancak Poppe yeni bir videoda açıklıyor : Temel olarak kripto piyasalarının önümüzdeki birkaç hafta içinde kayıpları telafi edeceğini varsayıyor.

Solana nedir?

İlk durum: Piyasaya gittikçe daha fazla dapp geliyor. Bununla birlikte, çoğunluğu Ethereum üzerinde çalışıyor ve kronik olarak ETH ağı  sıkışıklığa neden oluyor, artan talebe ayak uydurmakta zorlanıyor. Sonuç: aşırı ücretler ve ağdaki tıkanıklık. Solana burada devreye giriyor.

Solana, yeni, hızlı ve izinsiz bir blok zinciri geliştiren açık kaynaklı bir projedir. Sorumlu, merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı’dır.

Proje üzerindeki fikir ve ilk çalışma, ICO patlamasının ortasında 2017’de başladı. 25 milyon dolardan fazla para topladı. Solana Vakfı resmi olarak 2020 Mart’ında blockchain’i başlattı.

Solana protokolü, merkezi olmayan uygulamaların (DApp) oluşturulmasını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Solana, bir Proof-of-History Consensus (PoH) ile blockchain’in temelde yatan Proof-of-Stake Consensus (PoS) – hibrit bir model – birleştirerek ölçeklenebilirliği artırmayı hedefliyor. Tarih kanıtı fikir birliği, blok zincirindeki tüm olayları kaydeder ve böylece ne zaman olduğuna dair tek tip bir dizin olmasını sağlar.

Solana Vakfı’nın ana odak noktası, merkezi olmayan finansmanı (DeFi) geniş kitleler için erişilebilir kılmaktır. Solana mimarisi, işlem hacmini ağ bant genişliğiyle orantılı olarak ölçeklendiren çeşitli yazılım algoritmaları olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Mimari, bir blok zincirinin istenen üç özelliğini de yerine getiriyor: Ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan.

Solana ayrıca işlemleri paralelleştirmek için bir teknoloji (“Sealevel”) içerir. Bu, kaynakları korur ve protokolün yüksek performanslı ölçeklendirme gerçekleştirmesini sağlar.

Solana’yı özel yapan nedir?

Solana’nın en önemli yeniliklerinden biri, yukarıda bahsedilen tarih kanıtı fikir birliğidir. Bu, protokolün daha ölçeklenebilir olmasını sağlar ve bu da kullanıcı dostluğunu artırır.

Pek çok blok zincirinde, bu fikir birliği şu anda üyelerin matematik bulmacalarını çözmesi ile elde edilmektedir – “işin kanıtı” adı verilen bir mekanizma. Bunun için nihayetinde bir kripto para birimi ile ödüllendiriliyorlar.

Dezavantaj: Bu işlem zaman alıcıdır – örneğin Ethereum ile yaklaşık bir dakika sürer. Bitcoin ile yaklaşık bir saattir. Ne kadar uzun olursa, o kadar fazla enerji tüketilir.

Öte yandan Solana, blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleriyle karakterizedir. Solana’nın hibrit protokolü, hem işlemlerin yürütülmesi hem de akıllı sözleşmeler için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama süreleri sağlar.

Solana geliştiricilerine göre, blok zinciri saniyede 50.000’den fazla işlemi (TPS) işleyebilir. Karşılaştırma için: Bitcoin saniyede maksimum 7 işlemi paketler ve çok “daha hızlı” olduğu düşünülen Ethereum ile bile saniyede maksimum 15 işlemdir.

Solana şu anda en hızlı blok zinciri ve ücretler açısından en ucuz olanlardan biri. Ortalama blok süresi 400 ila 800 milisaniye arasındadır – ve bir sentin kesirleri tutarında bir ücretle (ortalama olarak 0.000005 SOL). Protokol hem özel kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere yöneliktir. Solana’nın temelindeki ekosistem, ağın güvenliğine ve ademi merkeziyetçiliğine yönelik teşviklerle sağlıklı, uzun vadeli kendi kendini idame ettiren bir ekonomiyi teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Özetle şu söylenebilir: Solana hızlı, ucuz ve ölçeklenebilir bir blok zincirini temsil ediyor – ve bunların tümü, rakip zincirlerin yaptığı gibi Katman 2 teknolojisine veya ek yazılıma başvurmak zorunda kalmadan.

SOL’ler nedir?

SOL, Solana’nın yerel belirtecinin adıdır. Ağ, tüm işlemlerde ve akıllı sözleşme işlemlerinde az miktarda SOL tüketir ve gelecekte SOL ayrıca bir zincir içi yönetişim belirteci olarak kullanılacaktır. Kullanıcılar ayrıca SOL’a da katılabilir: Burada SOL platformda “donmuştur” ve bu da ağı korur. Karşılığında, ödül olarak az miktarda SOL alacaksınız.

Sistem ayrıca mikro ödemelerde de uzmanlaşır: SOL’un parçalarını taşıyabilirsiniz. Bunlara Lamports denir (Solana üzerinde büyük teknik etkisi olan matematikçi Leslie Lamports’un onuruna). Bir Lamport, 0.000000001 SOL değerindedir.

Solana (SOL) fiyat tahmini – ETH fiyatlarına yükselmesi mümkün mü?

Pek çok endüstri gözlemcisi Solana’nın başarı şansının yüksek olmasını bekliyor. Ayrıca, Solana ekosistemindeki kilit projelerin büyümesini ve gelişmesini hızlandırmak için kısa süre önce toplam hacmi 100 milyon ABD doları olan beş stratejik yatırım fonu başlatıldı.

Huobi kripto borsasından üç fon geliyor, her biri Gate Labs ve kripto yatırım firması NGC Ventures’tan. Cüzdan sağlayıcısı MATH Global Foundation ve dijital varlık yönetimi grubu Hash Key de yatırım yaptı. OKEx ve MXC kripto borsalarının 40 milyon dolarlık yatırımıyla vakfın elde ettiği fonlar 140 milyon doları buldu.

Basitçe söylemek gerekirse, birçok endüstri uzmanı Solana ekosisteminin uzun vadeli başarısına güveniyor. Peki Solana fiyat tahminleri nelerdir? Solana (SOL) şu anda 11,232,794,281 dolarlık piyasa değeriyle 41,20 dolardan işlem görüyor.

Tahmin modellerinden hiçbiri 100 kat artış öngörmez. Bununla birlikte, Ethereum’da da uzun süredir durum böyleydi – ancak yine de ETH 4.000 $ ‘ın üzerine çıkabildi.

 • CoinCodex.com’da Solana fiyat tahmini şu anda düşüşte: 13 teknik analiz göstergesi yükseliş sinyallerini işaret ediyor, ancak 16 düşüş sinyali var – algoritma muhtemelen pazar genelindeki gerileme nedeniyle hala karıştırılıyor.
 • WalletInvestor.com iyimser bir Solana fiyat tahmini yayınladı: Solana için 1 yıllık tahmin, yaklaşık 171 dolarlık bir SOL fiyatı bekliyor. Solana için 5 yıllık fiyat tahmini 666 dolara kadar yükselmenin mümkün olduğunu düşünüyor.
 • DigitalCoinrine, SOL fiyatının yıl sonuna kadar 61 dolara yükselmesini bekliyor. SOL fiyatı 2022’de 75 dolara yükselebilir ve Solana’nın 2025’in sonunda 123 dolar olacağı tahmin ediliyor.
 • Bullisher, Gov Capital the Solana fiyat gelişimini görüyor: Önümüzdeki 12 ayda, SOL % 100’den fazla artabilir ve 119 $ ‘a yükselebilir. Ardından sürekli yukarı doğru bir hareket izler: Solana için 5 yıllık tahmin SOL fiyatını 944 $ olarak görüyor!
 • LongForecast.com, 2021’in sonunda 95 dolarlık bir SOL oranı bekliyor. Bundan sonra, Solana oldukça yavaş bir şekilde devam ediyor: 2022’nin sonunda 102 dolarlık bir SOL fiyatı ve 2023’ün sonunda 124 dolara yükselmesi bekleniyor. 2025’te daha büyük adımlar takip edilecek ve yaklaşık 4 yıl içinde, Haziran 2025’te SOL 211 dolara ulaşabilirdi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ