• BITCOIN
  340126,273
  % 1,44
 • ETHEREUM
  18286.69
  % 0,37
 • RIPPLE
  5.53
  % 1,33
 • BITCOIN CASH
  1744.83,244
  % 0,88
 • LITECOIN
  917.08
  % 3,61
 • BNB
  3764.86
  % 3,36
 • EOS
  15.75
  % 2,01
 • TETHER
  16.7
  % -0,18

SEC’in Yeni Başkanı Gary Gensler: “Birçok Kripto Varlığı Menkul Kıymettir”

SEC’in Yeni Başkanı Gary Gensler: “Birçok Kripto Varlığı Menkul Kıymettir”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni atanan Başkanı Gary Gensler, son yıllarda iyice gelişen kripto sektörüne değindi.

Geçen ay yemin eden yeni Başkan, CNBC’den Squawk Box ile yaptığı röportajda, SEC’in kripto piyasalarını düzenlemedeki rolünün ne olacağına inandığını tartışıyor.

Bir Çok Kripto Varlığı Menkul Kıymet Olarak Görüyor

Gensler, şu anda piyasada bulunan birçok kripto varlığını menkul kıymet olarak gördüğünü ve SEC’in bu kararı verme yetkisine sahip olduğuna inandığını ortaya koyuyor.

“Bir şeyin güvenlik olduğu ölçüde SEC’in çok fazla yetkisi olduğunu ve birçok kripto tokeninin gerçekten menkul kıymet olduğunu düşünüyorum. Önceki başkan [ve] önceki SEC’in bu menkul kıymet veya yatırım sözleşmesi belirteçlerinden bazılarını kurallara getirmek için çok sayıda yaptırım eylemi getirdiğini belirtti. “

Gensler, birçok kripto varlığının sınıflandırılmasının düzeltilmesi gerektiğine inansa da, SEC Başkanı, en acil olarak, SEC’in zaten bir menkul kıymet olmadığını belirlediği bir varlık olan Bitcoin ticareti yapan yatırımcıların korunması gerektiğini ileri sürüyor.

“Bitcoin gibi bazı [varlıklar] var, buna odaklanabilseydim ve şu anda bu 2 trilyon dolarlık varlık sınıfının yaklaşık yarısı bu. Dijital bir kıt değer deposu, ancak oldukça değişken ve bununla ticaret yapmak isteyen yatırımcılar var.

Orada daha fazla yatırımcı korumasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ve kripto borsalarını denetleyen federal bir rejimimiz yok, bu yüzden bir yatırımcı Bitcoin ticareti yapmak istiyorsa, bunun oldukça değişken olduğunu biliyor, çünkü oldukça spekülatif … Bununla ticaret yapmak istiyorlarsa, yatırımcı korumasına sahip olmamız gerekiyor ve bence şu anda sistemimizdeki en büyük boşluk bu. “

Gensler, SEC ve Kongre’nin ortak çabasıyla, hükümetin değişken varlığın ticaretini yapanları korumanın bir yolunu bulabileceğini düşünüyor.

“Bence Bitcoin ile ilgili olduğu için ve şu anda diğer tüm alt coinler için konuşmuyorum, ancak Bitcoin ile ilgili olduğu için, kardeş kuruluşumuz Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) sınırlı dolandırıcılık ve manipülasyon otoritesi, kripto borsalarına fiilen bir rejim getirecek federal bir otorite yok.

İster borsa ister vadeli işlem borsaları olsun, borsalarda dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korunmaya yardımcı olmak ve bunun bütünlüğünü korumak için 1930’larda uygulamaya konulan rejimler var. Sanırım bu, uygun görürlerse, bu spekülatif varlık sınıfına yatırım yapmak isteyen insanlara biraz koruma getirmeye çalışmak için Kongre ile birlikte çalışacağımız bir şey. “

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ