• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC Bu Yıl Bitcoin ETF’lerinden Birini Onaylayabilir Mi?

SEC Bu Yıl Bitcoin ETF’lerinden Birini Onaylayabilir Mi?

Bitcoin ETF’leriyle ilgili uzun bir süredir onaylanma umudu devam ediyor. Onaylama umudu, kripto piyasasının tarihteki en uzun ayı piyasasını yaşadığı dönemde yani geçen yıl oldukça ön plandaydı. Çünkü bir Bitcoin ETF onayı, kripto piyasasının yeniden boğa eğilimine dönmesi için hayati öneme sahipti.

2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bazı Bitcoin ETF başvurularını reddetti ve bazı başvurular hakkındaki kararını da erteledi. ETF başvurusunun reddedilmesi ve ertelenmesi, birçok kripto meraklısının umudunu hafifletti ve ayı piyasası sırasında Bitcoin’in değerini etkiledi.

Yine de, kripto pazarının 2019’da yükseliş eğilimine geri dönmesi için hayati önem taşıyan Bitcoin ETF’lerinin onaylanma ümidi vardı. 2019’un başından beri, erteleme ve gecikmeler Bitcoin ETF’sinin onayını izlemeye devam ediyor.

Diğer yandan, kripto pazarının boğa eğilimi için temel kabul edilen Bitcoin ETF’sinin, boğa eğiliminin gerçekleşmesi için gerekli olmadığının yanlış olduğu kanıtlandı. Bitcoin’in değeri, ayı piyasasında en düşük seviyeye düştükten sonra 4000 dolar civarında iken, yılın başından bu yana yüzde 230’dan fazla bir artış gördü. Bu yükseliş Bitcoin’in ETF’ye ihtiyaç duymadan veya yardım almadan oldu.

Boğa eğiliminin Bitcoin ETF’siz gerçekleşebileceğini ve endüstrinin gelişiminin Bitcoin ETF’nin onayı olmadan eşit şekilde gerçekleşebileceğini göstermektedir. Bazen bu durum Bitcoin ETF’nin kripto alanı üzerindeki etkisi bakımından fazla abartılmış görünmesini sağlıyor. Bununla birlikte, giriş veya onaylaması kurumsal fonların akmasına ve sektörün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmakla yükümlüdür.

2019’da Bitcoin ETF Onayı

Geçen yıl Bitcoin ETF onayını izleyen benzer bir eğilim, bu yıl da devam ediyor. SEC’in kararsız duruşu, onayını alan en büyük sorun olmuştur. 2018’de ertelenen vanEck Bitcoin ETF uygulaması hala ertelenmeye devam ediyor.

2018’de ertelemenin gerekçesinin, kripto pazarının oynaklığı ve manipülasyonlar olduğu yönündeydi. VanEck ve Bitwise başvurusu gibi başvuruda iyileşen diğer başvurular, önerilen kural değişikliğini onaylayıp onaylamama konusunda bir yargılama kurumuna dayanarak Mart ve Mayıs 2019’da ertelendi . SEC’in venEck Bitcoin ETF’nin önerisi üzerine verdiği son karar 19 Ağustos’tur ve 18 Ekim’in bitim tarihi için bir kez daha gecikebilir.

Sebepsiz Gecikme

SEC komiseri Pierce, yakın tarihte bir olayda SEC’in kripto para birimine yönelik arcane davranışının ters üretken olduğunu ve ETF’nin zaten onaylanmış olması gerektiğini belirtti. Pierce ayrıca, SEC tutumunun, birleşik devletlerde açık denizde kripto işini kovalayabileceğini belirterek inovasyonu engelleyen korkunç bir davranış olduğunu vurguladı.

Bir SEC komisyoncusu olan ‘Crypto Mom’ Pierce’in belirttiği gibi, ajans geleneksel işleri yapmanın yollarını korumak için çaba sarf ederken yeniliği boğuyor. Ve bu Birleşik Devletler ve kripto alanı için pek iyi değil.

Ve son olarak belirtmek gerekir ki Bitcoin’in fiyatının yükselmesi ETF’ye bağlı değil. ETF onaylanmadan Bitcoin fiyatı kısa süre içerisinde oldukça iyi seviyelere yükselerek son günlerde bunu herkese kanıtlamış oldu.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ