• BITCOIN/TL
  1079695,710
  % -1,07
 • ETHEREUM/TL
  59190
  % -2,07
 • RIPPLE/TL
  17.57
  % -2,11
 • BITCOIN CASH/TL
  6510.82,564
  % -1,79
 • LITECOIN/TL
  2018.48
  % -1,90
 • BNB/TL
  6622.95
  % -1,91
 • EOS/TL
  19.97
  % -1,24
 • TETHER/TL
  28.92
  % 0,13

Rusya’dan Libra Hakkında Açıklama

Rusya’dan Libra Hakkında Açıklama

Rusya’nın Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya Facebook’un kripto parası olan Libra’yı diğer kripto para birimlerinden farklı bir şekilde değerlendirmeyeceğini, diğer kripto para birimlerine nasıl davranılıyorsa aynı şekilde muamele edileceğini açıkladı.

Büyük Rus haber ajansı Interfax’a göre Moiseev, “Libra’yı yasaklamayı düşünmüyoruz” diyor. Finans yetkilisi, kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçevenin çalışmalarda bulunduğunu ve yakın bir gelecekte geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Moiseev ‘e göre, Rusya kriptoyu yabancı para gibi işlemeyi planlıyor. Satın almak, satmak ve depolamak yasal olacak ancak Rus vatandaşları bunu ruble gibi harcayamayacak. Moiseev diyor ki:

“Ruble bizim ulusal para birimimiz ve tüm işlemleri için kullanılması gerekiyor. Bu bizim para birimimizi değerli kılar.” 

Rusya’nın geçtiğimiz ay Facebook’un açıkladığı Libra hakkındaki yaklaşımı, ABD’nin şu anki yaklaşımından oldukça farklı olabilir. ABD’li yetkililer Libra’ya karşı oldukça sert bir tutum izliyor ve Libra projesinin durdurulması gerektiğini Facebook’a bildiriyor.

Amerikalı milletvekilleri Libra projesini durdurmak için Facebook’un CEO’su Mark Zuckerburg’a bir mektup yazmıştı. Libra’yı küresel finans sistemine ve özellikle dolara karşı bir tehdit olarak gören milletvekilleri mektupta şunları yazdı:

“Facebook zaten dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasının elinde olduğundan, Facebook ve ortaklarının düzenleyiciler ve Kongre bu sorunları inceleme ve harekete geçme fırsatı bulana kadar uygulama planlarını derhal durdurmaları zorunludur. Bu moratoryumda, kriptokratik para bazlı faaliyetlerin riskleri ve faydaları hakkında kamuya açık oturumlar açmayı ve yasal çözümleri araştırmayı amaçlıyoruz. ”

Görüldüğü gibi ABD ve Rusya’nın Libra hakkındaki yaklaşımı oldukça farklı. Rusya daha yumuşak bir yaklaşım sergilerken Amerika’nın davranışı oldukça sert. Libra’nın gelecekte bazı yasal engellere takılma riski var fakat bu çapta bir teknoloji devini kimsenin durdurmayacağı ve bir orta yol bulunacağı düşünülüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ