• BITCOIN/TL
  2081573,234
  % -0,52
 • ETHEREUM/TL
  102138
  % 2,00
 • RIPPLE/TL
  15.99
  % 0,19
 • BITCOIN CASH/TL
  16530.43,443
  % 3,17
 • LITECOIN/TL
  2545.44
  % -0,72
 • BNB/TL
  18185.87
  % 1,28
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.41
  % 0,05

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak

15 Haziran Cumartesi günü, Rusya’nın yerel haber ajansı TASS, Rusya merkez bankasının kripto para birimi çıkartmak için seçenekleri değerlendirdiğini bildirdi. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın farklı olasılıkları ve “fırsatları” araştırdığını söyledi .

Nabiullina, böyle bir projenin “derhal gerçekleştirilemediğini” belirtti, ancak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlattığını destekleyen teknolojinin “güvenilirlik ve sürekliliği” sağlaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Kayıtlı tescil teknolojileri dahil olmak üzere teknolojilerin olgunlaşması gerektiğini” söyledi. Ana amaç, banka için bir kayıt defteri tutmak olacaktır, ancak para politikasına genişleyebilir. ”

Ayrıca, dijital bir para birimine sahip olmanın vatandaşlar ve insanlar için uygun olacağını, ancak toplumun paradan vazgeçmek istediğini de eklediğini belirtti. Dijital ekonomilerin bir kısmı tamamen paradan vazgeçmiş olsa da, diğerleri hala mahremiyetlerine ve anonimliklerine değer verdiğinden, diğerleri hala fiziksel parayı tercih ediyor.

Nabiullina ekledi: “ Çok fazla değil çünkü insanlar bazı şüpheli operasyonlar yapmak istiyor. İnsanlar genellikle mahremiyetlerine, gizliliklerine değer verirler. Elbette, isimsiz dijital para birimlerinin yayılması bir anlamda toplumun hazır olduğunu gösteriyor. ”

Ancak, Rusya Merkezindeki araştırmacılara da tavsiyelerde bulundu. Bir CBDC’nin başlatılması seçeneğini göz önünde bulundurmadan önce, diğer hızlı takip ödemeleri seçeneklerini de tartmaları gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte, bir şey, dijital para birimlerinin uzun süredir kritik olmasının, Rus makamlarının teknolojiyi şimdi çok daha ciddiye aldıkları görülüyor.

Daha geçen ay Nabiullina, uluslararası yerleşimleri kolaylaştırmak için altın destekli dijital bir para birimine sahip olma fikrini de önerdi.Rusya alt meclisindeki Duma’da yaptığı konuşmada, “ Karşılıklı anlaşmalar konusunda, elbette, […] önerisini … altın destekli bir şifreleme para birimi olarak kabul edeceğiz. Ancak benim görüşüme göre, ulusal para birimlerinde yerleşim geliştirmek daha önemlidir ” .

Ancak, altın destekli bir dijital para birimine sahip olmasına rağmen, merkez bankasının Rusya para sisteminde kripto para birimleri kullanımına karşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya, son birkaç yıldır dijital para birimleri konusundaki standı konusunda oldukça tuhaf kaldı. Bir yandan, ABD yaptırımlarından kaçınmak için dijital varlıkların kullanılması düşünülürken, aynı zamanda ülkenin para sistemi üzerindeki etkisine de kuşkuyla bakıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ