• BITCOIN/TL
  2110155,463
  % 2,69
 • ETHEREUM/TL
  116905
  % 5,34
 • RIPPLE/TL
  20.41
  % 1,29
 • BITCOIN CASH/TL
  14076.26,713
  % -1,88
 • LITECOIN/TL
  2854.68
  % -1,36
 • BNB/TL
  13259.75
  % -0,33
 • EOS/TL
  35.08
  % -1,38
 • TETHER/TL
  31.61
  % 0,26

Rusya Merkez Bankası ile Hükümeti Kripto Düzenlemesi Üzerinde Anlaşamadı

Rusya Merkez Bankası ile Hükümeti Kripto Düzenlemesi Üzerinde Anlaşamadı

Rus hükümetinin üst düzey yetkilileri ve ülkenin kriptoya şüpheyle bakan merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası, Rus kripto varlık piyasasını düzenlemenin yolları hakkında bir anlaşmaya varamadı.

Görüşmelere yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği demeçte, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Başbakan Yardımcısı Dmitry Grigorenko ve Maliye Bakanı Anton Siluanov potansiyel kripto düzenlemeleri konusunda anlaşmaya varamadılar. Bu, merkez bankası ve daha fazla kripto-özür dileyen hükümet yetkilileri arasında kripto konusunda büyüyen bir tartışmayı gösteriyor.

Başarısız olan girişim, yetkililere konuyla ilgili bir uzlaşma geliştirmelerini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğrudan emirlerine rağmen Salı günü geldi.

Bankanın yönetimini devralmadan önce 2012-2013 yılları arasında Rusya’nın otoriter liderine yardımcı olan Nabiullina, Rus finansal sistemi için bir tehdit olarak algıladığı şeyi engellemek amacıyla kripto yasağını savundu. Vali, Siluanov’a gönderdiği ve gazetecilerden aldığı bir mektupta endişelerini dile getirdi. Rusya Merkez Bankası basın servisi mektubun içeriğini doğruladı.

Niteliksiz Yatırımcılar Maksimum 665 USD’lik Kripto Yatırımı Yapabilsin Önerisi

Rus finans gazetesi Kommersant tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev, kripto varlıkların “son derece spekülatif ve çok riskli bir ürün” olduğunu savundu ve “niteliksiz yatırımcılar” için maksimum satın alma değerini 50.000 RUB (665 USD) ile sınırlamayı önerdi. 

Moiseev, yerel haber ajansı Interfax tarafından şu sözleri aktardı:

“[d]dijital para birimi ile ilgili olarak, merkez bankasının tüm özelliklerini ve ilişkili risklerini değerlendirmesinde tamamen aynı fikirdeyiz” ancak “tek soru, bundan sonra ne yapılacağı, bundan çıkarılacak sonuçların neler olduğudur. Merkez bankasıyla aramızdaki tek anlaşmazlık bu.”

Rusya Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Onaylayacak

Kommersant haber ajansının bu hafta bildirdiğine göre , Rusya Federasyonu'ndaki Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin dolaşımını yasallaştırma ve düzenleme tasarısı 18 Şubat'tan önce onaylanacak . Hükümetin ve Rusya Merkez Bankası'nın ortak önerisi, BTC ve kripto para birimlerinin dijital finansal varlıklar olarak değil, para birimleri olarak tanınmasını sağlıyor. Bununla birlikte, alım satımının fiat para ve

İlgili İçerik

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, istikrarlı bir elektrik arzından ve kriptonun rubleye vergi dönüşümünden yararlanan bölgelerde kripto madenciliğini etkinleştirmeyi teklif ediyor, ancak merkez bankası yerel Izvestia gazetesindeki bir rapora göre kriptoya karşı şiddetli muhalefetini sürdürüyor.

Bu arada Rusya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) projesini, adı açıklanmayan üç yerel bankayla işbirliği içinde bir test aşamasına geçirdi. Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, Interfax’a bankanın 2022 boyunca dijital ruble için farklı senaryoları test edeceğini söyledi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ