• BITCOIN/TL
  1958306,744
  % 5,99
 • ETHEREUM/TL
  108663
  % 4,10
 • RIPPLE/TL
  18.71
  % 2,30
 • BITCOIN CASH/TL
  9778.87,664
  % 2,75
 • LITECOIN/TL
  2576.6
  % 9,09
 • BNB/TL
  12899.57
  % 1,01
 • EOS/TL
  27.54
  % 3,67
 • TETHER/TL
  31.26
  % 0,21

Rusya İki Yıl Aradan Sonra Telegram Yasağını Kaldırdı

Rusya İki Yıl Aradan Sonra Telegram Yasağını Kaldırdı

Rus yetkililer nihayet vatandaşlarının şifreli mesajlaşma platformu olan Telegram’a erişmesini engellemeye çalışmaktan vazgeçti. Bu hafta yasağın kalkmasını yabancı yayın organları duyurdu. Rusya’nın iletişim gözlemcisi olarak KGB’yi başaran Roskomnadzor, uygulamanın kurucusu Pavel Durov’un platformdaki aşırılık yanlısı propagandayı yönetmeye ve kaldırmaya hazır olduğu için yasağın kaldırıldığını söyledi. 

Telegram’ın engelini kaldırmak ideolojik bir zafer olarak yorumlandı 

Bir kripto tüccarı ve popüler siyasi blog StalinGulag’ın yazarı Alexander Gorbunov,  şifreli mesajlaşma platformuna erişim engelinin kaldırılmasını ideolojik bir zafer olarak yorumladı. Rus hükümetinin bir toplu gözetim sistemine sahip olduğu biliniyor. 2018’in başlarında, Moskova mahkemesi, kurucusu Pavel Durov’un yetkililerle işbirliği yapmayı ve kullanıcıların verilerine erişmesini sağlayacak şifreleme anahtarlarını paylaşmayı reddetmesinin ardından Telegram’a yasak getirmişti. Ancak Ruslar, Telegram’ın desteklediği yasağı aşmak ve platforma erişmek için bir yol buldular. Telegram, aşırılık yanlısı ve propagandayı platformdan kaldırmak için yeterli önlem almamakla suçlanıyor. 

Telegram, yasal bir savaştan sonra blockchain projesini terk etti

Mayıs ayının başlarında, şifreli mesajlaşma devi Telegram kripto projesini terk etti, kurucusu Pavel Durov, küresel finansal hakimiyetini korumak için herhangi bir ademi merkeziyetçilik girişimini ezmek istediği için ABD mahkemesini suçladı. ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu geçen yıl Ekim ayından bu yana yapılan birkaç duruşma sonrasında Telegram’ı TON projesine son vermeye zorlamıştı. Durov kararı ABD mahkemesinden sorumlu tuttu. ABD SEC, şirkete yasadışı bir başlangıç ​​para teklifi yürütmesi nedeniyle dava açtı. 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ