• BITCOIN/TL
  2265239,344
  % 1,28
 • ETHEREUM/TL
  113189
  % 0,30
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % -1,21
 • BITCOIN CASH/TL
  19704.06,617
  % 0,32
 • LITECOIN/TL
  3160.95
  % 2,74
 • BNB/TL
  19452.84
  % -0,44
 • EOS/TL
  35.34
  % 5,18
 • TETHER/TL
  32.31
  % 0,02

Rus Mahkemesi Çalınan Bitcoinlerin Geri Ödemesini Reddetti

Rus Mahkemesi Çalınan Bitcoinlerin Geri Ödemesini Reddetti

Rusya’da görülen bir Bitcoin hırsızlığı davasında, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasal olarak tanınmaması nedeniyle çalınan Bitcoin geri ödeme talebini reddettiği bildirildi. Bu durumda yaklaşık 100 BTC kayboldu; ancak mahkeme, Bitcoin’leri çalınan davacıya Rus Rublesi ile ödeme talebini onayladı.

IBTimes’ın Perşembe günü bildirdiği habere göre , son iki yılda adam kaçıranların kurbanı olan kişi, hukuk mahkemesinin bu suçlulara çalınan paralarını geri ödemelerini emretmesini istedi. Davacının ödeme talebi çalınan fonları olan 99.7 BTC’yi içeriyordu.

Olay sırasında çalınan Bitcoinler 900.000 dolar değerindeydi ve şu anda 921.353 dolar değerinde. Maalesef mahkeme, kurbanın çalınan Bitcoin geri ödeme talebini reddetti ancak ülkenin fiat para birimini içeren diğer talepleri de daha az bir miktarla onayladı.

Rusya kriptolarla ilgili katı bir duruş sergiliyor

Mahkeme, çalınan Bitcoin geri ödeme talebinin reddedilmesinin nedenini açıklarken, kripto para birimlerinin ülke kanunları uyarınca yasal bir statüsü olmadığını savundu. Mahkeme, dijital para birimlerinin mülk olmadığını açıkladı, yani geri döndürülemez.

Bu arada, davada sanık olduğu bildirilen suçlulara daha sonra sekiz ve on yıl hapis cezası verildi. Ayrıca, mağdur, mahkemenin kararından memnun olmadığı takdirde, çalıntı Bitcoin geri ödemelerini sanıklardan temin etmek için daha yüksek bir mahkeme isteyebilir. Ancak, ülkenin kriptolarla ilgili tutumunu takiben üst mahkemeye gitmesi durumunda da farklı bir sonuç çıkmayacağı düşünülüyor.

Birçok Rus kripto para birimleriyle ilgilenmesine rağmen, hükümet ilgilenmiyor. Aslında, yakın zamanda dijital para birimleri için daha katı bir düzenleyici gözetim anlamına gelecek olan bir yasa hazırlanmıştı. Ancak, başka bir departman bir kripto para yasağının gerekli olacağını düşünmüyor .

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ