• BITCOIN/TL
  2116454,423
  % -0,68
 • ETHEREUM/TL
  115199
  % 0,03
 • RIPPLE/TL
  16.05
  % -0,78
 • BITCOIN CASH/TL
  12699.99,709
  % -1,30
 • LITECOIN/TL
  2409.09
  % -0,76
 • BNB/TL
  19451.3
  % 0,33
 • EOS/TL
  18.61
  % 0,73
 • TETHER/TL
  32.54
  % -0,37

Ripple’ye Dünya Bankasından Büyük Övgü

Ripple’ye Dünya Bankasından Büyük Övgü

Son dönemin en çok konuşulan kripto para birimleri arasında yer alan Ripple’ye Dünya bankasından önemli bir övgü geldi.

Kripto paraların Dünya bankası tarafından övülmesi son dönemde eşine az rastlanır olaylardan biri olarak görülüyor. Dünya Bankası tarafından aylık olarak yayınlanan raporda Ripple’nin kullandığı xRaid teknolojisinden oldukça övgü ve güven dolu sözlerle bahsedildiği görülüyor. Dünya Bankası xRaid’in değişim yaratabilecek ve geleceğe yön verecek teknolojiler arasında olabileceği ifade edildi.

Dünya Bankası blog yazısında Dünya Bankası’nın finansal sektör uzmanı Marco Nicoli tarafından oldukça detaylı ve uzun bir inceleme sonucu raporlandığı görülüyor. İş amaçlı gerçekleştirilen para gönderimlerinin yavaş olduğu ve saydamlıktan uzak olduğunu ifade eden Nicoli maliyetlerin de yüksek olduğunun altının çizdiği görülüyor Bu sebeple yeni teknolojilerin bu anlamda oldukça faydalı olabileceği ifade ediliyor.

Ripple’nin Potansiyeli Övgüyü Hak Ediyor

Dünya bankası tarafından Ripple’nin yaptıkları ve gelişimi ile ilgili de önemli vurgulamaların ve tespitlerin yapıldığı görülüyor. Buna göre yayınlanan raporda Ripple ile ilgili belirtilen ifadeler ise şu şekilde olduğu görülüyor;

‘’2018’de finansal teknoloji firması Ripple xRapid’i ABD-Meksika koridorunda denedi. xRapid bir dağıtık defter teknolojisi tabanlı sınır ötesi ödeme çözümü. Pilot uygulamada yer alan finansal kurumlar %40 ile %70 arasında yurt dışı giderlerinden tasarruf etti. Üstelik ortalama ödeme süresi 2 dakikanın biraz üzerindeydi.’’

Dünya Bankasının raporunda maliyeti düşürme ve hız artırma girişimleri yapan JPM Coin’e ve SWIFT’in dağıtık defter teknolojisine de yer verildiği görülüyor. Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda genel itibariyle dağıtık defter teknolojisinin uzun vadede uluslararası ödemelerde çok önemli bir eksikliği gidereceği ve pazarda bu anlamda lider olma potansiyelinin olduğu ifade edilse de yine de az da olsa açık kapı bırakıldığı görülüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ