• BITCOIN/TL
  2112135,693
  % 0,58
 • ETHEREUM/TL
  115529
  % 4,45
 • RIPPLE/TL
  16.15
  % 3,67
 • BITCOIN CASH/TL
  12660.06,568
  % 3,53
 • LITECOIN/TL
  2411.29
  % 3,85
 • BNB/TL
  19479.39
  % 3,58
 • EOS/TL
  18.65
  % 6,28
 • TETHER/TL
  32.51
  % -0,15

PBoC, Gıda Teslimi Patformunda Dijital Yuan’ı Test Etmeye Başladı

PBoC, Gıda Teslimi Patformunda Dijital Yuan’ı Test Etmeye Başladı

Tencent destekli gıda dağıtım devi Meituan Dianping (Türkiye’deki Yemeksepeti gibi düşünün) gerçek dünyada dijital yuan kullanım testine başladı.

Meituan Dianping şu anda 435 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve milyarlarca dolarlık günlük işleme sahip Pekin merkezli bir gıda dağıtım platformudur. Bu, Dijital Para Elektronik Ödeme veya DCEP olarak da adlandırılan dijital yuanın kitlesel olarak benimsenmesini sağlayacak.

Durumu bilen kaynaklara göre, Meituan zaten Çin merkez bankasının araştırma kolu ile müzakere ediyor. Dijital Para Araştırma Enstitüsü. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için olası kullanım durumları hakkında olması gerektiği gibi, her iki taraf da yeni yapılan bu ortaklık hakkındaki ayrıntıları tanımlamak zorundadır.

Tencent destekli video akışı platformu Bilibili’nin de dijital yuan’ı test etmek için PBoC ile görüştüğü iddia ediliyor. 

PBoC henüz Dijital Yuan İçin Tarih Vermedi

PBoC, dijital yuan için somut bir lansman tarihinin olmadığını açıkça belirtmişti. Bununla birlikte, merkez bankası ve araştırma kanadı, CBDC’nin gerçek dünyada kullanım örneklerini keşfetme çabalarını artırmaktadır.

Nisan ayında, dört Çin şehrinde bir cüzdan uygulamasının başlatılmasıyla ilgili birçok söylenti vardı: dijital para birimini ilk test etmek için Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan.

Çin’in dijital para birimini test etme ve piyasaya sürme konusundaki yükselişi pandemi sırasında daha da hızlandı. Haziran ayında, PBoC Sosyal Güvenlik Fonu Ulusal Konseyi Eski Başkan Yardımcısı Wang Zhong min, Çin’in CBDC’nin arka uç gelişimini tamamladığını belirtti. Hükümet, bu yıl Mart ayında da bunun için yasalar oluşturmaya başlamıştı.

Bu arada, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun eski başkanı Xiao Gang, Çin sermaye piyasası reformları hakkındaki son kitabında, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesinin dijital stokların yolunu açacağını belirtti.

Hisse senetlerinin ve para birimlerinin geleneksel finansta ayrı varlıklar olduğunu belirtti. Ancak, blockchain tabanlı dijital para birimleri bu ikisi arasındaki sınırları azaltır ve yeni yetenekler sunar. Xiao, “dijital stok, gelecekte dijital para biriminin doğal ürünü” dedi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ