• BITCOIN/TL
  2081573,251
  % -0,52
 • ETHEREUM/TL
  102138
  % 2,00
 • RIPPLE/TL
  15.99
  % 0,19
 • BITCOIN CASH/TL
  16530.43,132
  % 3,17
 • LITECOIN/TL
  2545.44
  % -0,72
 • BNB/TL
  18185.87
  % 1,28
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.41
  % 0,05

Nijerya, Merkez Bankasının Resmi Dijital Para Birimi eNaira’yı Tanıtacak

Nijerya, Merkez Bankasının Resmi Dijital Para Birimi eNaira’yı Tanıtacak

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.

Nijerya Merkez Bankası (CBN), daha önce denediği ancak 1 Ekim’de yapamadığı eNaira’yı tanıtma niyetini yeniden teyit ettiği bir belge yayınladı. Nijerya’nın merkez bankası dijital para birimini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 

CBN, nakit yerine ek olarak bir ödeme aracı ve bir değer deposu olarak kullanılacak küresel bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor.

CBN, kendi açıklamasında, son teslim tarihini kaçırma risklerini küçümsedi. Bunun yerine banka, işleri ilk seferde doğru yapmanın değerini ve bunun dijital para birimleri için uzun vadeli başarıya nasıl katkıda bulunduğunu vurguladı. CBN, henüz gerekli tüm onayları almamış bir dijital para birimini serbest bırakmak için acele etmek yerine sağ ayağa kalkma gereğini vurguladı.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, 2 Ekim’de bir CBDC’nin yasal ihale olarak sunulmasını onayladı.

CBN, eNaira için tasarım ilkelerini içeren belgeyi , Nijerya dijital para biriminden beklenenlere genel bir bakışla birlikte yayınladı. İki belge bankanın web sitesinde İngilizce olarak mevcuttur ve ayrıca Hausa ve Yoruba’da da sağlanmıştır.

CBN’ye göre, tüm çabalarını eNaira’yı zamanında başlatmaya yoğunlaştırmak yerine, eNaira’yı tasarlamak ve tasarlamak için çaba harcadı. Ayrıca potansiyel kullanıcıları para biriminin yetenekleri, riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusunda eğitmek için çok zaman harcadı.

Merkez bankası, bu önemli gerçeklerin Nijeryalılara çevrimdışı kullanıcıların erişebileceği eNaira’nın dikkatli bir şekilde planlandığı ve lansman için hazırlandığı konusunda güvence vermesi gerektiğini belirtti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ