• BITCOIN/TL
  2202065,426
  % 1,12
 • ETHEREUM/TL
  114817
  % 1,43
 • RIPPLE/TL
  15.86
  % 2,14
 • BITCOIN CASH/TL
  14704.08,323
  % 2,25
 • LITECOIN/TL
  2534.77
  % 1,56
 • BNB/TL
  19993.19
  % 2,76
 • EOS/TL
  22.71
  % 2,91
 • TETHER/TL
  32.31
  % -0,20

Mısır’da Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Kullanımı Artık Yasak Değil

Mısır’da Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Kullanımı Artık Yasak Değil

Geçen sene Mısır, Bitcoin’in yasaklanması ile ilgili olarak gündeme bomba gibi düşmüştü. Şu anda da Mısır’da baş müftülük görevini yerine getiren Shawki Allam, görüşlerini dile getirmiş ve geçen yıl uygulamaya konulan yasağın kara para aklama, vergi kaçakçılığı gibi bazı suçları en aza indirebileceğini ifade etmişti. Dahası kripto paraların sabit kalmamasından dolayı dolandırıcılık gibi iddiaları da öne sürmüştü.

Fakat kripto para piyasasının hızla genişliyor olması ve Blockchain teknolojisi ile kripto paraların kıymetinin bilinmesi, Mısır’ın bu anlamdaki tutumlarını da değiştirmiş olabileceği düşünülüyor.

Mısır’da Kabul Edilen Yasanın Ayrıntıları

Dünyadaki tüm bankacılık piyasasında bulunan önemli gelişmelere uyum sağlayabilmek, modern teknoloji, bankacılık hizmetlerinde kullanımı yükseltmenin planlarını yapıyoruz. Çıkarmış olduğumuz bu yeni yasa ile elektronik kimlik doğrulama açısından yasal otorite sağlanıyor.

Banka işlemleri, devir emirleri ile elektronik ödemelerin yanında çeklerin de elektronik şekilde düzenlenebilmesine de imkan tanır. Dahası kripto paraların alım, satım ve yatırım hizmetlerini verebilmesi açısından CBE Yönetim Kurulu’nun oluşturmuş olduğu usul ile kriterlere uyulması gerekir.

Geçtiğimiz yıl caiz değildir denerek yasaklanan kripto paraların kullanımı artık Mısır’da serbest… Ancak işlemlere henüz başlanmadan evvel uygun bazı lisansların temin edilmesi zorunlu kılınmıştır. Diğer taraftan Mısır’da kripto para kullanımı da denetim altına girmiş oldu. Dünya genelinde Mısır’ın Bitcoin yasağını kaldırmasına olumlu olarak bakılıyor ve yeni düzenlemeler ile birlikte yakında sunulması bekleniyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ