• BITCOIN/TL
  2101673,563
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  102652
  % 4,35
 • RIPPLE/TL
  16.22
  % 3,34
 • BITCOIN CASH/TL
  16977.29,358
  % 9,04
 • LITECOIN/TL
  2575.13
  % 1,81
 • BNB/TL
  18314.49
  % 3,17
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.38
  % 0,11

Merkez Bankaları Libra’yı Durdurmak İçin Harekete Mi Geçiyor?

Merkez Bankaları Libra’yı Durdurmak İçin Harekete Mi Geçiyor?

Facebook’un kripto para birimi Libra’nın ilk lansmanı geçtiğimiz ay içinde yapıldıktan sonra derhal düzenleyici tepkilerle karşılaştı. Milletvekilleri ve hükümet yetkilileri, Facebook’un çok büyük olduğunu, Libra’nın çok hızlı geldiğini ve genel olarak kripto para biriminin çok büyük bir ölçekte işlem yapmanın çok riskli olduğunu belirtti. Bazı düzenleyiciler  projede bir moratoryum istedi; diğerleri, Libra’nın asla egemen bir para birimi olarak tanınmaması gerektiğini söyledi.

Ancak şimdi, merkez bankaları daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı düşünüyor olabilir. Mevcut sistemden daha verimli ve daha geniş kapsamlı ödeme sistemleri ve finansal hizmetler için küresel bir ihtiyaç olduğu gerçeğini merkez bankaları da inkar etmiyor.

Bulunduğumuz teknoloji çağında bile ödeme sistemleri gelişmiş dünyanın bazı bölgelerinde bile geride kalmaktadır. Finansal hizmetlere erişim – krediler, yatırımlar ve daha fazlası  dünyanın bir çok bölgesinde hala kısıtlı veya hantal işliyor.

Bu meselelere dikkat çekmek için Uluslararası İskân Bankası’nın yıllık raporunda, teknoloji devleri tarafından desteklenen kripto paraların “hızla baskın bir konum oluşturabildiğini” söylemesinin nedeni olabilir.

Ülkeler kendi dijital paralarını çıkartması gerekebilir

Ancak, açıkça hükümetlerden Facebook’un kripto para birimi projesine (veya benzer projelere) son vermesini istemek yerine, Uluslararası İskân Bankası’nın Genel Müdürü Agustin Carstens, son zamanlarda ülkelerin kendi dijital banknotlarını başlatmayı ciddi bir şekilde düşünmeye başlaması gerekebileceğini söyledi. 

“Dijital para çağı beklenenden erken gelmiş olabilir ve kendi dijital para birimlerimizi oluşturmalıyız. Ve zaten bazı merkez bankaları dijital para üzerinde çalışmalara çoktan başladı bile.”

Bazı ülkeler zaten bu tür dijital varlıkları çoktan denemeye başladı. Örneğin İsveç e-Krona; Singapur’un Projesi Udin ve Danimarka’nın e-Krone’si de sessizce keşfedildi.

Carstens, ulusal dijital para birimlerine olan talepten tamamen emin olmadığını kabul etti ve bunun belirlenmeden önce piyasalarda daha fazla gelişmenin olması gerektiğini açıkladı.

Merkez bankası dijital para birimleri oluşturması için talebin kanıtı olması gerekiyor ve talebin henüz var olduğu belli değil.”  “Belki de insanlar bankalar veya fintech şirketleri tarafından sağlanan elektronik cüzdanları kullanarak istediklerini yapabilirler. ” dedi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ