• BITCOIN/TL
  2171079,142
  % 0,23
 • ETHEREUM/TL
  117259
  % 0,53
 • RIPPLE/TL
  16.11
  % 0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  13851.23,112
  % -1,76
 • LITECOIN/TL
  2551.24
  % -1,87
 • BNB/TL
  19796.43
  % -0,16
 • EOS/TL
  21.1
  % -2,49
 • TETHER/TL
  32.69
  % -0,09

Mastercard ve Visa, Facebook’un “Libra’sı” İle İşbirliği Kuracak

Mastercard ve Visa, Facebook’un “Libra’sı” İle İşbirliği Kuracak

Sosyal medya dünyasının en büyük ismi Facebook, “Libra Derneği” nin lansmanına hazırlanıyor. Bir yıldan fazla süren hazırlıkların ardından ilk lansmana sadece bir gün kaldı. Duyuruya göre 18 Haziran’da ilk lansman yapılacak. Aynı zamanda, projeyi ileride yönlendirmelerine yardımcı olacak proje hakkında geri bildirim almak için Testnet’i de başlatacaklar.

Libra Birliği, milyonlarca insana küresel para birimi olarak hizmet verecek olan kripto para piyasasının merakla beklediği Libra’yı denetiminde tutacak. Raporlara göre, Libra MasterCard, Uber ve Visa gibi önemli ortaklar tarafından desteklenecek. Kripto para birimi ayrıca PayPal, Uber, Booking.com ve Stripe gibi çevrimiçi tesislerle de ilişkilendirilecek.

Raporlara göre her üye 10 milyon dolar yatırım yapacak ve “Libra Derneği” nin üyesi olacak. Dernek, Facebook’un madeni parasını denetleyecek özerk bir dernek olarak faaliyet gösterecek. Bu şirketler isteyerek, Facebook’un muazzam popülaritesini ve Libra’nın popülaritesi nedeniyle ilerde elde edebilecekleri avantajları düşünerek işbirliği kurdu. Rekabet etmek yerine işbirliğine gitmek taraflar için ve dünya için çok daha verimli olacak.

Libra 18 Haziran’da açıklanacak olsa da, asıl lansman 2020’de gerçekleşecek. Stabilcoin olarak çalışacak, yani dünyadaki çeşitli fiat para birimleri ile sabitlenecek. Terazi blokajı Apache 2.0 kapsamında kaynak açılacak.

Libra, Facebook’un 1 milyar dolarlık projesidir. 2,4 milyar Facebook kullanıcısının daha geniş kapsamlı işlemlerden geçmesine yardımcı olması beklenmektedir. Libra, Facebook uygulamaları ve facebook ile işbirliği yapacak bir çok şirket ürünleri için ödeme yöntemi olarak kullanılması hedefleniyor.

19 farklı ülkede faaliyet gösteren Latin Amerika merkezli e-ticaret devi olan Mercado Libre şimdiden Libra’yı ödeme yöntemi olarak platformuna entegre edeceğini açıkladı.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ