• BITCOIN
  341126,266
  % 1,92
 • ETHEREUM
  18241.43
  % 0,24
 • RIPPLE
  5.54
  % 1,94
 • BITCOIN CASH
  1747.93,100
  % 1,21
 • LITECOIN
  918.1
  % 4,14
 • BNB
  3771.9
  % 3,87
 • EOS
  15.76
  % 2,27
 • TETHER
  16.69
  % 0,04

Marshall Adaları Yönetimi Resmen Kripto Para Kullanımına Başlıyor

Marshall Adaları Yönetimi Resmen Kripto Para Kullanımına Başlıyor

60.000’den az nüfusa sahip olan Marshall adaları kripto para kullanımı konusunda kararlı. Cumhurbaşkanı David Paul, Coindesk’e bir yazı gönderdi  ve konuyla ilgili birçok konuyu açıklığa kavuşturdu.

Tüm pratik nedenlerden ötürü, kripto para birimi, dış zincirde geri çekilmeye gerek kalmadan blok zincirini çalıştıracaktır. Bu, blok zincirinin kendisinin büyümesi ve bakımının hükümet tarafından yakından izlenmesini ve denetlenmesini sağlayacaktır.

Aynı zamanda Ulusal para biriminin güvenliğine de izin verecektir. Fiat para sahteciliğinin norm haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Kripto para birimleri bu riski ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Artan para arzının her zaman enflasyonu arttırdığı para ihracı kurallarına uygun olarak, şifreleme para biriminin şimdiye kadar verilecek sabit miktarda jetonu olacaktır. Dış dünya ile fazla iş yapmayan bir toplum için bu çok önemlidir.

Enflasyon oranı para arzına bağlı olmayacak, yerel ekonominin mal ve hizmet üretme kabiliyetine bağlı olacaktır. 

Neden Kripto Para?

Cumhurbaşkanı, makalesinde fiat para sistemlerinin pahalı yapısına bir atıfta bulunarak şunları yazdı;

“Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, bizim gibi küçük uluslar için bir fırsat dünyasını açtı. Geleneksel fiat para birimine dayanan Marshall Adaları, uluslararası finansın daha geniş dünyasına yalnızca kırılgan bağlantılara sahiptir ve uyumluluk kaynak bakımından oldukça yoğundur.

Vatandaşlarımızın çoğu işlem başına %10’a varan ücret ödeyerek havale hizmetlerini kullanarak para gönderiyor veya alıyor. ATM’leri edinmek ve kurmak gibi basit şeyler bile Pasifik Okyanusunun ortasındayken karmaşıklaşıyor! ”

Öte yandan kripto para birimleri, geliştirme ve bakım masrafları düşüktür. Fiat para sistemleri, bakım, hırsızlık, sahtecilik, enflasyon gibi sorunları bir kaç isim olarak adlandırmaktadır. Merkez bankacılığı sistemlerinin kullanılması, çok fazla kaynağa sahip olmayan küçük Milletler için de sorunlara neden olabilir.

Kullanıcılar tarafından bir tür benimseme biçimi olduğu sürece, kripto para birimi sistemleri genellikle bir tür değere sahiptir. Evlat edinme arttıkça, kripto para biriminin kararlılığı da artar. Bütün ulusların fiat para sistemlerinin ekonomiyi tahrip ettiği durumlarımız var. Zimbabve’den Venezüella’ya ve hatta Arjantin gibi “istikrarlı” ekonomilere bile, insanların yaşamlarında yıkıcı olan başarısızlıkları görebiliyoruz. Marshall Adaları bu çizgiye ayak uydurmak istemiyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ