• BITCOIN/TL
  2234185,236
  % 1,79
 • ETHEREUM/TL
  109726
  % 1,70
 • RIPPLE/TL
  19.06
  % 0,75
 • BITCOIN CASH/TL
  21930,685
  % -0,61
 • LITECOIN/TL
  3248.25
  % 1,01
 • BNB/TL
  18739.55
  % -0,27
 • EOS/TL
  32.98
  % 1,24
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,30

Litecoin Yarılanması Fiyatlara Etki Edebilir

Litecoin Yarılanması Fiyatlara Etki Edebilir

2019 yılı Ağustos ayından gerçekleşecek olan Litecoin yarılanması ile birlikte LTC fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket bekleniyor.

Litecoin yarılama ( halving) önümüzdeki Ağustos ayında gerçekleştirileceği açıklandı. Ağustos ayı itibari ile blok başına verilecek ödül sayısı 25 Litecoin’den 12,5 Litecoin’e düşeceği açıklandı. Uzmanların büyük bir bölümü bu yarılanmandan sonra LTC fiyatlarının yönünü yukarı çevireceği konusunda ise hem fikir oldukları görülüyor. Bu sebeple uzmanlar Ağustos atı ile birlikte LTC’ye olan yatırımların büyük bir artış göstereceğini ön görüyor.

Halving Ne Anlama Geliyor

Bitcoin ve kripto para madencileri, madencilik işlemlerinde kazdıkları her bir blok için belirli bir miktarda ödül kazanmaktadır. Bitcoin madencileri Bitcoin, Litecoin madencileri ise Litecoin ödülü almakta ve bu sayede madencilik özendirilmektedir. Madencilerin madencilik faaliyetleri çerçevesinde elde edecekleri ödüllerin miktarının belirli periyotlarda azaltılması işlemine ise yarılama yani halving adı veriliyor. Elde edilen ödüller ise genelde yarı yarıya düşürülüyor.

Yarılanmadan Sonra Fiyatların Yönü Ne Olacak

Bir malın veya finansal varlığın fiyatının ortaya çıkmasında arz ve talep durumları oldukça önemlidir. Bu anlamda arz attığı sürece fiyatlar aşağı yönde bir tavır sergiler. Bunun ana nedeni piyasada o varlığın çok sayıda bulunması ve insanların ihtiyacından fazlasını yer alması olarak gösteriliyor. Bu durumun tersi olduğunda ise arz ne kadar azalır ise fiyatlarda o denli yukarı doğru çıkmaktadır Doğal olarak Litecoin arzının azalması ile fiyatının artması oldukça normal bir beklenti olarak görülüyor.

Litecoin (LTC) ödülleri, önümüzdeki Ağustos ayında yarı yarıya düşürülmesi bu anlamda oldukça önemli bir veri olarak görülüyor. Blok başına ödül miktarının 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürülmesi fiyatları direkt bir şekilde etkiliyor. Bu anlamda madenciliğin bundan etkilenmesi ve piyasada daha az LTC olması anlamına geliyor.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ