• BITCOIN/TL
  2110155,347
  % 2,69
 • ETHEREUM/TL
  116905
  % 5,34
 • RIPPLE/TL
  20.41
  % 1,29
 • BITCOIN CASH/TL
  14076.26,522
  % -1,88
 • LITECOIN/TL
  2854.68
  % -1,36
 • BNB/TL
  13259.75
  % -0,33
 • EOS/TL
  35.08
  % -1,38
 • TETHER/TL
  31.61
  % 0,26

Litecoin (LTC) Fiyat Tahmini: Hala LTC’ye Yatırım Yapmaya Değer mi?

Litecoin (LTC) Fiyat Tahmini: Hala LTC’ye Yatırım Yapmaya Değer mi?

Uzun zamandır insanlar Bitcoin için Altın, Litecoin için Gümüş benzetmesini yapıyor. Bunun dışında en köklü kripto para birimlerinden biri olan LTC, yıllardır ilk 50 kripto para arasında yer alıyor. Ancak ünlü bir analistin inandığı gibi Litecoin fiyatı gerçekten 1000 dolara ulaşabilir mi?

Gümüş Para Litecoin

İlk 20’de yer alan kripto para birimleri için hala hangi fiyat sıçramaları beklenebilir? Bir kripto paranın milyarlarca piyasa değeri zaten varsa, yüzde birkaç yüz artış hala mümkün müdür?

Yılın başında, LTC hala 127 dolar seviyesindeydi, ancak kurumsal talebin kripto parayı daha da yukarı itmesi muhtemel: Raporlara göre, örneğin Grayscale Investments, Şubat ayında çıkarılan tüm Litecoin’inlerin (LTC) %80’ini biriktirdi.

LTC şu anda 180 dolardan işlem görüyor ve kripto ilk 100’de 13. sırada yer alıyor (Coinmarketcap verilerine göre). Sahte “Guy” Coin Bureau’nun moderatörü, Litecoin’in olası fiyat gelişimini yeni bir videoda ele aldı ve şu yorumu yaptı: Litecoin sağlam bir temel üzerinde duruyor.

“BAHSETTİĞİM DÖRT ÖZELLİĞE DE SAHİP … BİR ÖDEME ARACI OLARAK KULLANIM DURUMU, SÜPER SAĞLAM TOKENOMİKLER, KÜRESEL TANINMIŞLIK VE YAYILMA VE KRİPTODAKİ EN İYİ SLOGAN: GÜMÜŞ KRİPTO PARA”

Guy ayrıca Litecoin’in neden Bitcoin’den daha verimli çalıştığını ve neden daha merkeziyetsiz olduğuna inandığını açıklıyor:

“LİTECOİN, SCRİPT ADI VERİLEN ÖZEL BİR ÇALIŞMA KANITI FİKİR BİRLİĞİ MEKANİZMASI KULLANIYOR. KOMUT DOSYASI, NORMAL BİR BİLGİSAYARLA LTC MADENCİLİĞİ YAPMAYI MÜMKÜN KILMALIDIR. BU, HERKES AĞA KATILABİLECEĞİ İÇİN LİTECOİN BLOK ZİNCİRİNİ DAHA MERKEZİ OLMAYAN HALE GETİRİR. BU, BİTCOİN’İN YALNIZCA ASİCS ADLI ÖZEL BİLGİSAYARLARLA ÇIKARILABİLEN SHA-256 MADENCİLİK ALGORİTMASININ TERSİDİR. “

Ünlü analist @cryto_birb şu anda Twitter’da bir Litecoin fiyat tahmini de veriyor: Litecoin’in 1.000 dolara yükseleceği iddia etti;

Kabaca BTC 100.000 Dolar, Ethereum 10.000 Dolar ve Litecoin 1.000 Dolar olacak

Eğer bu iddiaya göre Litecoin fiyatı 1000 dolar olursa şuanki fiyatının 5 katı bir yükseliş anlamına gelir.

Litecoin nedir?

Litecoin (LTC) başlangıçta blok zincir teknolojisinin benzersiz özellikleri sayesinde hızlı, güvenli ve ucuz ödemeleri mümkün kılmak için geliştirilmiştir. Litecoin (LTC), Bitcoin’e çok benzer ve benzer protokoller kullanır – yalnızca bazı parametreler değiştirilmiştir. Bitcoin gibi, Litecoin de fikir birliği için bir çalışma kanıtı modeli kullanır. Ek olarak, LTC izinsiz bir eşler arası ağ üzerinde çalışır: Bu, kullanıcıların merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan birbirlerine para aktarabilmeleriyle karakterize edilir. Litecoin’in blok ödülleri de Bitcoin’in yarılanma konseptine benzer. Madenciler için blok ödülü her dört yılda bir yarıya indirilir (50 LTC’den 25 LTC’ye, ardından 12,5 LTC’ye vb.)

Ek bilgi: Litecoin, en eski kripto para birimlerinden biridir. LTC, 7 Ekim 2011’de GitHub’da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla yayınlandı ve Litecoin ağı sadece beş gün sonra yayına girdi. LTC o sırada sinir bozucu oldu, çünkü kullanımı ve kabulü oldukça hızlı bir şekilde çatıdan geçti – bunun sonucunda Litecoin, var olduğu en uzun süre boyunca piyasa değeri ile ilk 10 kripto para arasında yer almayı başardı.

Litecoin ile Bitcoin arasındaki fark nedir?

Litecoin, kullanılan karma algoritma, toplam coin sayısı, blok işlem süreleri ve diğer faktörler açısından “ağabeyi Bitcoin” den farklıdır. Örneğin Litecoin, sadece 2,5 dakikalık bir blok süresine ve son derece düşük işlem ücretlerine sahiptir. Bu, kripto parayı özellikle mikro işlemlerde ve satış noktası ödemelerinde kullanışlı hale getirmektedir.

 • İş kanıtı algoritması. Litecoin, Scrypt adlı bir çalışma kanıtı algoritması kullanır. Bitcoin ise SHA-256 algoritmasını kullanır. Scrypt, başlangıçta ASIC’e dirençli olacak şekilde geliştirilmiş, bellek yoğun bir algoritmadır.
 • Maksimum teklif. Litecoin protokolüne göre, asla maksimum 84 milyon Litecoin’den fazla olmayacak. Bitcoin’de bu miktar 21 milyon Bitcoin ile sınırlıdır.
 • Blok zamanı. Litecoin ağının 2,5 dakikalık bir blok süresi varken, Bitcoin ağının 10 dakikalık bir blok süresi vardır. Bu, işlemlerin daha hızlı onaylanmasını sağlar. Sonuç: ağ daha yüksek bir verime sahiptir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Tavsiyesi Değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmış, kişisel düşünce ve yorumlardır. Kripto paralar yüksek spekülasyon riski olan varlıklardır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ