• BITCOIN
  360071,203
  % -0,78
 • ETHEREUM
  24767
  % 0,21
 • RIPPLE
  8.08
  % 0,55
 • BITCOIN CASH
  2149.83,413
  % 1,62
 • LITECOIN
  988.05
  % 0,05
 • BNB
  5229.55
  % 0,96
 • EOS
  22.2
  % 4,31
 • TETHER
  18.51
  % 0,18

Libra ve Bitcoin Arasındaki “Büyük Farkı” Açıkladı

Libra ve Bitcoin Arasındaki “Büyük Farkı” Açıkladı

18 Haziran Salı günü, Facebook’un yeni küresel kripto  para birimi olan Libra’yı tanıttı. O gün aynı zamanda CNBC’deki bir programda Bitcoin ve Libra arasındaki büyük farklılıklara değinildi. Programa kripto hedge fonu BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su olan Brian Kelly konuk oldu.

CNBC’nin “Fast Money” programında “Facebook Tam Kripto” başlıklı  bir bölümde, ev sahibi Melissa Lee, Kelly’den Facebook’un kripto para birimi Libra‘yı neden gerçek bir kripto para birimi (Bitcoin veya Litecoin gibi) olarak değerlendirmediğini açıklamasını istedi.

Kelly açıklamasına şu maddeleri sıralayarak başladı:

 • Libra jetonları için yerel fiat para birimlerinizi (örneğin, dolar) değiştirirsiniz.
 • Libra jetonlarınızı kullanarak daha sonra mal / hizmet ücretini ödeyebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman Libra jetonlarınızın bir kısmını / tamamını Fiat para birimine geri döndürebilirsiniz.

Tüm bunlar kulağa hoş geliyor ama burada söylenmeyen bir gerçeğin, kullanıcı olarak her şeyi sahne arkasındaki her şeyi doğru ve dürüst bir şekilde yapmak için Libra’ya güvenmek gerektiğini söylüyor. Buna karşılık, Bitcoin gibi gerçek bir kripto para biriminin güvenilmez olduğunu söylüyor. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin beyaz kağıdında  (“Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi”) adı verilen) açıkladığı gibi, Bitcoin “iki tarafın istekli olmasına izin veren, güven yerine şifrelemeye dayalı bir elektronik ödeme sistemidir. Güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan doğrudan birbiriyle işlem yapmak.” anlamına geliyor.

Kelly’ye göre, Libra ve Bitcoin arasındaki temel fark, Libra’nın esasen dijital para olmaya çalışıyor olması (“dijital dolar” terimini kullanmasına rağmen, esasen ABD’li bir kitleye hitap ediyor olmasına rağmen) ve geleneksel fiat para birimleri, Bitcoin “dijital altın” dır (ve “muhtemelen altından çok daha iyidir”) ve Libra’nın aksine güvenilir bir üçüncü partiye ihtiyaç duymaz ve bu kriptoyu “devrimci” kılan şeydir. Bu yüzden Libra’nın “mevcut para sistemini koruduğunu” ve Bitcoin ise mevcut para sisteminden tamamiyle farklı olduğunu dile getirdi.

Kelly son olarak Libra’nın PayPal veya Venmo gibi sistemlerden çok farklı olmadığını söyledi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ