• BITCOIN/TL
  2234185,627
  % 1,79
 • ETHEREUM/TL
  109726
  % 1,70
 • RIPPLE/TL
  19.06
  % 0,75
 • BITCOIN CASH/TL
  21930,140
  % -0,61
 • LITECOIN/TL
  3248.25
  % 1,01
 • BNB/TL
  18739.55
  % -0,27
 • EOS/TL
  32.98
  % 1,24
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,30

Libra Küresel Rezerv Para Birimi Olabilir mi?

Libra Küresel Rezerv Para Birimi Olabilir mi?

Facebook’un kripto para birimi Libra’nın piyasaya sürülmesi yaklaştıkça dünyadan çeşitli tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere ABD ve birçok ülkedeki düzenleyiciler, 2020 yılının ilk yarısında Libra piyasaya sürülmeden önce kripto kanunlarını değiştirme çabası içerisindeler.

Sosyal medya devinin kripto para projesi dijital paralar için yeni bir çağ açabileceği düşüncesiyle bir çok devlet buna karşı gelirken bir kesim ise sıcak bakıyor.

 

Stabilcoin’den Küresel Rezerv Para Birimine Geçebilir Mi?

Bugün bir Twitter kullanıcısı ilginç bir teori paylaştı ve Facebook’un hedefleri için potansiyel yolu ortaya koydu. Blocktown Capital’in yönetici ortağı ve popüler kripto para birimi yorumcusu James Todaro’ya göre, Facebook’un Libra’yı küresel rezerv para haline getirme ve sonunda para politikasını kendi başına veya diğer kuruluşlarla birlikte kontrol etmeyi amaçlamanın söz konusu olmadığını öne sürdü.

Todaro’ya göre, Libra dört büyüme aşamasına sahip olacak. İlki, yaklaşmakta olan kripto para biriminin teknik belgesinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bu aşamada, Libra’nın değeri fiat para birimleri veya tahviller endeksine bağlanır.

Bu aşamada, Libra çıktığı zaman USDT ve USDC’ye benzer şekilde istikrarlı bir para birimi olarak görev yapacak.

Libra Yol Haritası Nasıl Olacak?

Todaro’nun teorisine göre Libra’nın kullanıcı tabanı büyümeye başladığında Facebook, Librayı ikinci aşamaya taşımaya karar verebilir, bu da fraksiyonel rezerv bankacılığı benimsemek anlamına gelir.

Bu sistem, Facebook’un Libra işlemleri için gereken rezervlerin sadece bir kısmını elinde tutmasına izin verecek. Rezervlerinin miktarını önemli ölçüde azaltarak ( küresel standart %10’dur ), teknoloji şirketi serbest sermayesini diğer taraflara kredi sağlamak için kullanabilir.

Daha da ilerleyen dönemlerde, Libra’nın fiyatı dalgalı kura geçebilir. Sabit fiat politikasının aksine, açık piyasa tarafından değişken bir döviz kuru haline getirilebilir ve arz ve talebe göre tıpkı dolar, euro vb para birimleri gibi olabilir.

En son olarak Facebook, Librayı küresel rezerv para birimi haline getirecek; bu, teknoloji devinin dünyanın para politikasını tek başına veya diğer kuruluşlarla kontrol etmesine izin verecek olan ABD doları veya EURO gibi para birimlerinin yerini alacak.

Twitter kullanıcısının bu teorileri aslında oldukça ilginç ve gerçekleşmesi zor gözüküyor. Facebook’un bu teorideki adımları atması durumunda karşısına dünyadaki bir çok finansal düzenleyici kurumlar ve hükümetlerin yasal prosedürleri ve engelleri çıkacaktır. Fakat küresel rezerv para biriminin ABD doları olduğu bir dünyada ABD merkezli bir şirket olan Facebook’un bu tarz girişimde bulunması ve ABD’nin bunu desteklemesi tüm oyunu değiştirebilir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ