• BITCOIN/TL
  2153391,147
  % -2,00
 • ETHEREUM/TL
  112388
  % -1,64
 • RIPPLE/TL
  15.58
  % -0,97
 • BITCOIN CASH/TL
  14189.56,444
  % -3,06
 • LITECOIN/TL
  2570.54
  % 1,92
 • BNB/TL
  19486.91
  % -2,08
 • EOS/TL
  22.04
  % -1,98
 • TETHER/TL
  32.29
  % 0,19

Libra Derneği’nin 7 Üyesi Sözleşme İmzaladı

Libra Derneği’nin 7 Üyesi Sözleşme İmzaladı

Facebook’un kripto para birimi Whitepaper sürümü, özellikle Finansal Hizmetler pazarında ve genelde tüm dünyada çok fazla heyecan yarattı. Bu heyecanın en büyük sebeplerinden birisi de FinTech dünyasından 27 şirketin Libra Birliği üyesi olarak ilan edilmesiydi.

Visa, Mastercard, Uber, Paypal, Coinbase ve diğer birçok büyük firma derneğe katıldı. Ancak bildirildiği üzereyirmi yedi üyeden yedisinin Dernek ile bağlayıcı olmayan bir sözleşme imzaladığı  bildirildi. Ortaklığın etnik kökenine saygı göstermek için, şirket yöneticileri kendilerini duyurmaktan kaçındılar.

Bu, üyelerinin keyfi bir şekilde Libra kullanımını ve pazarlamasını kısıtlamayı veya izin vermeyi seçebilecekleri anlamına geliyor. Üyeler üzerinde bağlayıcı bir sözleşme yok; istedikleri zaman kolaylıkla projeden geri çekilebilirler.

Tüm dünyadaki düzenleyiciler konuya ilişkin endişelerini dile getirdiler. Mahremiyet, şirket içindeki merkezileşme ve kripto para birimlerinin belirsizliği konusundaki suçlamalar, üyelerin hepsinin güneye gitmesi durumunda yedek tutulmasını da etkiledi.

Bison Trails’in CEO’su ve Libra üyesi olan Joe Lallouz‘un ilk başlarda endişesini şu şekilde dile getirmişti;

“Veri gizliliği açısından geçmiş tarihte facebook iyi bir izlenim bırakmadı ve kripto paralar içinde tam anlamıyla güven vermiyor

Ancak, Facebook’taki Blockchain ekibi, Joe’yu ikna edebildi. Bununla birlikte, şimdiye kadar Libra derneğine birden fazla bankacılık kuruluşu katıldı. Finansal Hizmetler Sektörünün en saygın üyelerinden biri olan Mastercard, Libra’ya yürekten destek verdiğini açıkça belirtti.

Libra’dan yararlanabilecek birçok şirket bulunuyor. Bunlar arasında oyun uygulamaları, e-ticaret web siteleri ve havale çözümleri var. Bu nedenle, Birliğe katılmak için diğer ilgili kuruluşlardan da haber aldılar. Ancak, düzenleyici belirsizlik şimdilik endişenin temel nedeni olmaya devam ediyor. House Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanı Maxine Waters, Facebook yöneticilerinden planları hakkında bir ön hazırlık programı yaptı. Duruşma 17 Temmuz 2019 ‘da yapılacak ve o zamana kadar Sosyal Medya Devi Facebook’tan Libra ile ilgili geliştirmeleri ve işbirliklerini durdurması istendi.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ