• BITCOIN/TL
  2164125,682
  % -0,90
 • ETHEREUM/TL
  115593
  % -1,02
 • RIPPLE/TL
  16.39
  % 0,71
 • BITCOIN CASH/TL
  13599.65,550
  % -3,90
 • LITECOIN/TL
  2542.8
  % -2,66
 • BNB/TL
  19578.56
  % -1,57
 • EOS/TL
  20.56
  % -5,23
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,30

Libra Coin Bankalar Tarafından Tehdit Olarak Algılanıyor

Libra Coin Bankalar Tarafından Tehdit Olarak Algılanıyor

Facebook’un ilk lansmanını yaptığı Libra Coin tartışmaları devam ediyor. Şimdilerde ise Avustralya’nın en büyük bankalarından biri Facebook’un bu projesinin küresel bankacılık sistemine karşı olduğunu ve büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler Libra’nın sıkı bir şekilde incelenmesi ve düzenlenmesi için çağrıda bulunuyor, ancak Facebook’un kripto para biriminin yapabileceklerinden gerçekten korkan bankalar ve finans şirketleri var.

Facebook Bankacılık Sektörünü Hedef Alıyor

Öyle görünüyor ki, bankalar Facebook’un çıkartacağı Libra Coin‘i görünce korkuyorlar. Bankacılık sistemi, ödemelerin inanılmaz derecede hızlı, ucuz ve kullanışlı hale geldiği hızlı hareket eden bir dünyada dinozorlar haline getirilmesinden korkuyor. Sydney Morning Herald tarafından bildirildiği gibi, National Australia Bank’ın (NAB – Avustralya’nın ‘büyük dört’ bankasından biri) işletme bankası başkanı Anthony Healy tarafından yapılan yorumlardan açıkça görülüyor:

“Kripto ile bir ödeme çözümü başlatan ilk şirket facebook değil, ancak Facebook halihazırda 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir şirket. Platformunda iki milyardan fazla kullanıcı ile, açıkça bir tehdit oluşturuyor.

Facebook’un bu projesini tehlikeli gören bankalar haksız sayılmaz. Libra Derneği’nin işbirliği yapacağı onlarca şirket bulunuyor. Ödemeler konusunda bankaların elini zayıflatacak en önemli hususta bu. Daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Ödeme işlemcileri ve diğer teknik desteklerin dahil edilmesi – kripto borsaları – açıkça, şirketin engelleri yıkmak ve doğrudan tüketiciye ulaşmak için bankacılık ağını atlamak istediğini açıkça gösteriyor.

Örneğin, Uber yolculuğunuzu finanse etmek için bir banka hesabına ihtiyacınız olmaz, çünkü Libra’yı Visa veya PayU gibi bir ödeme işlemcisini kullanarak yapmak için basitçe kullanabilirsiniz. Veya yerel Walmart’ınızı ziyaret edebilir ve Libra kullanarak bir ödeme yapabilirsiniz.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ