• BITCOIN
  255003,602
  % -3,53
 • ETHEREUM
  9618
  % -5,37
 • RIPPLE
  2.18
  % 0,69
 • BITCOIN CASH
  3537.22,648
  % -5,44
 • LITECOIN
  1053.97
  % -6,30
 • BINANCE COIN
  306.01
  % -2,33
 • EOS
  20.2
  % -2,00
 • TETHER
  7.42
  % -0,84

Ledgerin, Trezor Hakkındaki “Güvensiz” İddialarına Trezor’dan Cevap Geldi

Ledgerin, Trezor Hakkındaki “Güvensiz” İddialarına Trezor’dan Cevap Geldi

Ledger’in Trezor cüzdanı hakkında saldırılara karşı savunmasız olduğu iddiası üzerine Trezor’dan cevap geldi. Yakın tarihte Boston’da düzenlenen MIT Bitcoin Expo’da, Ledger Güvenlik Yöneticisi Charles Guillemet, Trezor’un cihazlarının “tamamen kırıldığını” açıkça iddia etti. Daha sonrasında; Rakiplerinin ürünlerindeki beş temel güvenlik açığını ayrıntılarıyla açıklayan, Rakip Güvenlik Açıklarını içeren bir rapor yayınladı.

Ledger’in yayınladığı rapordan bir gün sonra Trezor, rakiplerinin yaptığı iddialara , “Ledger’in #MITBitcoinExpo iddialarına karşı yanıtımız” başlıklı bir rapor ile cevap verdi.

Raporda Ledgerin iddialarına karşı şu ifadelere yer verildi;

“Trezor cüzdanlarına yapılan bu saldırıların hiçbirinin uzaktan erişim ile olmadığını belirtelim. Yapılan saldırıların tümü cihaza fiziksel erişim, özel ekipman, zaman ve teknik uzmanlık gerektiriyor.”

Muhasebe raporunda, cüzdanın fiziksel olarak erişilmesini gerektiren verilerin gizliliği ve gizli şifre kırma ile ilgili üçüncü, dördüncü ve beşinci güvenlik açıkları ortaya çıkarılmıştır.

Binance tarafından yayınlanan bir rapora atıfta bulunan Trezor’un raporu, katılımcıların sadece yüzde 5,93’ünün fiziksel saldırı veya hırsızlığı en fazla tehdit oluşturduğunu belirtti. Çalışmaya dayanarak, Trezor fiziksel saldırıdan korunmak için müşterilerin “parola kullanarak korunabileceğini” belirtti.

[ilgiliicerik icerik_id=”378″]

Ayrıca, Cüzdan üreticilerinin en önemli güvenlik konusu uzaktan erişim ile yapılan saldırılara karşı savunma olduğunu belirtti.

“Bir kripto cüzdanının en temel amacı, kullanıcıları ve fonları kötü amaçlı virüs yazılımlarına, bilgisayar korsanlarına ve diğer çeşitli uzak tehlikelere karşı korumaktır.”

Son olarak Trezor, kullanıcılarına ek güvenlik için birden fazla parolalı cüzdan kurmalarını istedi. SatoshiLabs’in CEO’su ve Trezor donanım cüzdanlarının yaratıcısı Marek Palatinus;

“Trezor’u yaptığımızdan beri farkında olduğumuz saldırıyı pratik olarak gösterdiği için Ledger’e teşekkür ediyoruz. Hiçbir donanımın %100 güvenli olmadığının bilincinde olduğumuzdan dolayı, parola kavramını getirdik; Bu makul inkarlığın yanı sıra, bunun gibi birçok fiziksel saldırıyı da ortadan kaldırıyor ” dedi.

Trezor, rakiplerinin iddialarına yanıtı şöyle özetlendi:

trezor

Kaynak; Trezor