• BITCOIN/TL
  2164388,411
  % -0,14
 • ETHEREUM/TL
  116556
  % 2,04
 • RIPPLE/TL
  16.06
  % 3,12
 • BITCOIN CASH/TL
  14088.14,217
  % 1,21
 • LITECOIN/TL
  2612.87
  % 2,49
 • BNB/TL
  19811.23
  % 0,33
 • EOS/TL
  21.59
  % 1,00
 • TETHER/TL
  32.72
  % -0,04

Latin Amerika’da Kripto Para Transferleri %900 Arttı

Latin Amerika’da Kripto Para Transferleri %900 Arttı

Platformdan alınan verilere göre, geçen yıl, kripto para birimlerindeki havaleler, Venezuela , Arjantin , Brezilya , El Salvador , Honduras, Kosta Rika ve Meksika gibi bölgedeki birkaç ülke de dahil olmak üzere tüm dünyada katlanarak %900’e kadar arttı.

Coinpay.cr’nin kurucu ortağı Jorge Pasapera, “Havaleler ve kripto para işlemleri tek bir yılda %800 ile %900 arasında büyüdü” dedi. “İyi bir yaklaşımın nasıl olacağını bilirseniz ve ülke bunu doğru şekilde teşvik ederse, geleneksel sistemlere başvurmaktan daha kolay olduğu için yaygın olarak kabul edilebilir” diye ekledi.

Bu ülkelere yapılan havalelerin çoğu, gezegendeki en yüksek göçmen hacmine ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. Chainalysis’in tahminlerine  göre, bu ülkede Latin Amerika’ya havale gönderimi dört katına çıkarak ayda yaklaşık 100 milyon dolardan Nisan 2020 ile Ekim 2021 arasında 400 milyon dolara çıktı.

Kripto para birimlerinin kullanılması, sunduğu faydalar ve bazı durumlarda maliyet tasarrufu nedeniyle bu para transferlerini kolaylaştırmaktadır. Buna ek olarak, Latin Amerika, ticari ve işgücü açısından kullanılabilirliği ve kolay erişimi nedeniyle kripto para birimlerine oldukça uyum sağlamıştır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en son istatistikler, üç Latin Amerika ülkesini kripto para birimlerini en çok kullanan ekonomilerin ilk ona yerleştiriyor. Statista , LATAM, Venezuela, Arjantin ve Kolombiya’da giderek artan kripto para kullanımı listesinde en üstte yer aldığını vurguluyor.

Para transferlerine alternatif  kripto paralar

Chainalysis çalışmaları, kriptonun ABD ve Avrupa gibi daha büyük ekonomilerden Latin Amerika’ya yapılan para transferleri için bir alternatif haline geldiğini gösteriyor. Ancak, banka komisyonlarında daha yüksek nakliye maliyetlerinden kaçınarak önemli bir para tasarrufu da sağlarlar.

Dolayısıyla, fiat para yerine kripto para birimlerinde havale gönderirken ve alırken insanların çifte ilgisi vardır. Bölge, 2021’i yüksek yıllık enflasyon oranlarıyla (%7,2) kapatırken, Venezuela’da fiyat artışı %686, Arjantin (%51) ve Kolombiya’da (%5.62) gerçekleşti.

İnsanlar birikimlerini kripto varlıklarında tutarak paralarının değerini korumaya çalışıyorlar. Özellikle USDT, USDC gibi istikrarlı paralar. Benzer şekilde, diğerleri de pratik nedenlerle maaşlarını ödemek veya almak için Bitcoin, Ether veya Ripple XRP gibi dijital para birimlerini kullanır.

Kripto Şirketleri Piyasa Bütünlüğü Koalisyonu Kurmak İçin Birleşti!

Salı günü kripto para birimi alanındaki büyük oyuncular, Crypto Market Integrity Coalition'ı (CMIC) oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Kripto ticareti gözetim ve risk izleme firması Solidus Labs tarafından başlatılan koalisyon, kripto ekosistemini daha güvenli ve daha mantıklı bir şekilde düzenlemeyi amaçlıyor. Yeni kurulan organizasyonda 17 kurucu üye bulunuyor: Coinbase, Circle, Huobi Tech, Anchorage Digital, BitMEX Bitstamp, Solidus Labs, GSR, CrossTower, Securrency, Crypto Compare, Elwood, Global Digital Finance, Crypto UK, Chamber

İlgili İçerik

Havalelerde kripto para kullanımındaki zorluklar

Ancak Latin Amerika’ya kripto para havalesi göndermenin de zorlukları var. Bu nedenle, kriptolarla işlem yapmadan önce göndericilerin ve alıcıların dolandırıcılık veya hırsızlıktan kaçınmaları konusunda uyarılması uygundur .

Pasapera, kullanıcılara kriptoyu nereden alacaklarını seçerken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Aynı şekilde, olası dolandırıcılıklardan kaçınmak veya kripto para birimlerindeki birikimlerini daha düşük maliyetle takas etmek için volatilitesini ve alım-satım işlemlerini kimlerle yapacağınızı göz önünde bulundurun.

Yönetici, kripto paraların havale gönderiminde kullanılmasında gözlemlenen bazı zorlukların yüksek maliyetleri ve bazen işlemlerin tamamlanmasındaki gecikmeler olduğuna dikkat çekiyor.

Pasapera, piyasa fiyatından %15 ila %20 daha fazla ödemek zorunda kalan insanlar olduğunu söylüyor. Diğerleri, kriptoyu almak için üç güne kadar beklemeli ve ATM’ler %10 civarında ücretlendirilmeli, diyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ