• BITCOIN
  377526,410
  % 3,91
 • ETHEREUM
  26521
  % 7,35
 • RIPPLE
  8.62
  % 10,88
 • BITCOIN CASH
  4703.57,121
  % 5,31
 • LITECOIN
  1385.33
  % 5,46
 • BINANCE COIN
  3256.85
  % 6,63
 • EOS
  37.06
  % 6,80
 • TETHER
  8.66
  % 0,26

Kuantum Teknolojisi Kripto Paralar İçin Tehdit Oluşturabilir

Kuantum Teknolojisi Kripto Paralar İçin Tehdit Oluşturabilir

IBM’in blockchain ve dijital para birimleri başkan yardımcısı, kuantum bilişiminin yakın gelecekte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklar için gerçek bir tehdit oluşturduğunu söylüyor.

Jesse Lund, IBM Think Summit’teki blockchain teknolojisi ile ilgili olarak kuantum riskine değindi;

“Cüzdanınızın kontrolünü temsil eden özel anahtarlar tersine mühendisliktir. Temel olarak, genel anahtarınız cüzdan tutma bakiyenizdir. Ve bunun gerçek ve güvenilir bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Bitcoin halka açık bir defterdir. Böylece dışarı çıkıp hangi ortak anahtarların en büyük dengeye sahip olduğunu görebilir ve dışarı çıkıp bunları hedefleyebilir (yüz binlerce bitcoin) Ve tersine mühendislik ile alanında gerçekten uzman kişiler cüzdanları boşaltabilir. Yakın bir gelecek için bu risk ne yazık ki var. ”

Kripto para birimleri şuan için güvenli ve mevcut teknolojiler ile yapılan saldırılara karşı dirençli. Bu, kullanıcıların varlıklarının korunduğunu ve çalınamadıklarını her zaman bilmelerini sağlıyor. Bununla birlikte, kripto para birimlerini kırmak kuantum bilişimi kullanımının artmasıyla mümkün olabilir.

Bitcoin, Ethereum ve tüm kripto para piyasası tehditleri, akıllı araçlar, akıllı evler ve her türlü veritabanları dahil olmak üzere kripto çeşitlerindeki hemen hemen herkes için geçerlidir. IBM yöneticileri, sistemlerini olası bir saldırıdan korumaya başlamadan önce, teknoloji altyapısını kuantum teknolojisine uyarlamaya başlamaları gerektiğini belirtti.

IBM yöneticileri, dünyanın kuantum bilgisayarlar tarafından geliştirileceğine inanıyor. Michael Osborne, bu yeni dönemde kripto para birimlerinin raf ömrüne sahip olduğunu söyledi. Blockchain teknolojisi, kuantum hesaplamada diğer teknolojilere kıyasla en yüksek riski oluşturabilir. Önümüzdeki 10-30 yıl sürecinde kuantum teknolojisi kullanımı artacağı tahmin ediliyor.

Lund’a göre pazardaki projelerin %50’den fazlası gelecekteki kuantum saldırılarına karşı dirençsiz. Kripto para birimleri ise kuantum saldırılarından etkilenebilecek tek teknoloji değil. Aslında, iletişim, akıllı araçlar, kişisel cihazlar ve devlet veritabanları gibi şifreli sistemler de risk altındadır.

İsviçre’deki IBM Araştırma Yöneticisi, girmekte olduğumuz yeni kuantum teknoloji çağının, kripto teknolojisine bir raf ömrü biçtiğini söylüyor. Şirketlerin kuantum hesaplama saldırılarının etkisini azaltmak için bir çözüm planlamalarını öneriyor. Önümüzdeki bir kaç yılda bu yeni teknoloji dengeleri değiştireceğe benziyor.

IBM ticari kuantum bilgisayarı, güvenilir, yükseltilebilir bir ticari kuantum bilgisayarının üretilebileceğinin kanıtıdır. Bugün 20-bitlik bir sistem satın alan müşteriler, IBM’in ticari kuantum bilgisayarından zaten haberdar olmuşlar ve sistemlerini yükseltebiliyorlar. Özellikle sahada bir kalite kontrol sistemine sahip olmanın deneysel çalışma süresini arttırması ve sistemin çalışmama süresini azaltmasına yardımcı olması araştırmacıların yararınadır.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini kuantum saldırılardan korumak için, geliştiricilerin sert bir çatalla gerçekleştirilebilecek yeni bir kuantum dirençli blok zinciri oluşturmaları gerekecek.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.