• BITCOIN/TL
  2085050,417
  % -4,46
 • ETHEREUM/TL
  99801
  % -5,00
 • RIPPLE/TL
  15.92
  % -7,77
 • BITCOIN CASH/TL
  15916.83,202
  % -3,60
 • LITECOIN/TL
  2542.09
  % -6,78
 • BNB/TL
  17934.09
  % -5,15
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.38
  % -0,01

Kripto Sözlük

Kripto Sözlük

– A –

Address: 

Kripto para biriminin karışık rakam ve harflerden oluşan gönderim adresidir. Bankacılıktaki IBAN gibi düşünülebilir. Bir kripto para adresi, metin veya QR kodu biçiminde, size kripto para göndermek isteyenler için herkese açık olarak paylaşılabilir.

Airdrop: 

Yeni bir kripto para birimi veya bir tokeni yatırımcılara dağıtan bir pazarlama kampanyasıdır. Genellikle kripto paranın kullanımını teşvik etmek ve popülerliğini arttırmak için kripto para biriminin yaratıcısı tarafından başlatılır.

Algorithm: 

Problem çözme ya da hesaplama işlemlerinde, genellikle bir bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç ya da kurallar dizinidir.

All-Time-High (ATH): 

Kripto para biriminin tarihteki en yüksek fiyatı-seviyesi anlamına gelmektedir.

All-Time-Low (ATL): 

Kripto para biriminin tarihteki en düşük fiyatı-seviyesi anlamına gelmektedir.

Altcoin: 

Bitcoin, dünyadaki en büyük kripto para birimi olduğu için diğer tüm coin ve tokenlere altcoin adı verilmiştir.

Anti-Money Laundering (AML): 

Bir dizi uluslararası yasa, kripto para birimleri yoluyla para aklayan suç örgütlerini veya şahısları gerçek dünya parasıyla sınırlandırmak için çıkarılmıştır.

API: 

API, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Yazılım uygulamaları oluşturmak için kullanılan yordamlar, protokoller ve araçlar kümesidir. API’ler, hangi verilerin kullanılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği gibi yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşime girmesi gerektiğini belirten terimin adıdır.

Arbitrage: 

İki veya daha fazla pazarda veya borsada aynı malın fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanma olarak adlandırılır. Örnek verecek olursak; Çin borsalarındaki kripto para birimi fiyatları ABD borsalarındaki fiyatlardan farklı olabilir. Bir arbitrajcı yatırımcı, bir kripto parayı en ucuz satan borsadan alarak en pahalı satan borsaya transfer ederek satış yapar ve kar eder.

ASIC: 

Belirli bir kripto para birimini kazmak (madencilik) için özel olarak kullanılan bir madencilik ekipmanıdır. Genellikle GPU’lara kıyasla, ASIC’ler madencilik amacı için özel olarak icat edilmiştir.

Attestation Ledger: 

Kripto para transferlerinin kayıt altına alındığı deftere denir. Tüm transferler kanıt niteliğinde otomatik olarak dijital bir defter üzerine kaydedilir. Bir nevi muhasebeleştirme olarak düşünülebilir.

Bagholder: 

Büyük miktarlarda kripto paraya sahip bir kişi (cüzdan) olarak tanımlanır. Ani fiyat değişimlerinde bu cüzdanlar dile getirilir.

 

– B –

Bear (Ayı): 

Piyasa konusunda karamsar olan ve fiyatlarının düşmesini bekleyen bir kişi Ayı olarak tanımlanabilir. Bu kişinin aynı zamanda piyasa veya fiyat konusunda “düşüş” olduğu da bilinmektedir.

Bear Trap (Ayı tuzağı): 

Bir kripto para biriminin fiyatını değiştirmeyi amaçlayan bir grup trader tarafından işletilen bir tekniktir. Ayı tuzağı, aynı anda aynı miktarda kripto paranın büyük bir kısmını satarak, piyasada düşüş var algısı yaratır ve küçük yatırımcıyı satışa teşvik eder ve zincirleme satışlar ard arda gelince fiyat daha da aşağıya düşer. Daha sonrasında ise elinde büyük miktarda nakitte bekleyen bu kişiler daha düşük fiyatlardan kripto para alarak fiyatları aniden yukarıya taşır.

Bitcoin ATM (BTM): 

Bitcoin çekebileceğiniz bir makine. Normal banka ATM’leri gibi.

Bitcoin Improvement Proposal (BIP): 

Bitcoin topluluğuna bilgi sağlayan ve Bitcoin protokolünü etkileyen önerilen yeni özellikleri, işlemleri veya ortamları tanımlayan teknik bir tasarım belgesi. Protokolde önerilen değişiklikler BIP olarak sunulur. BIP yazarı, topluluk içindeki önerdiği iyileştirmeler için geri bildirim ve fikir birliği sağlamaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.

BitLicense: 

New York’ta şifreli para birimi şirketlerine verilen ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYSDFS) tarafından oluşturulan ve verilen bir işletme lisansı.

Bits: 

Bir bitcoin alt birimi. Bir bitcoin içinde 1.000.000 bit vardır.

Block: 

Bir blok zincirinde her zaman periyodunda gerçekleşen bir işlem koleksiyonu.

Blockchain: 

Şifrelenmiş işlemlerin takibinin yapıldığı dağınık bir sistem  olarak adlandırabiliriz. Belli bir merkezi olmayan ve kırılması hacklenmesi imkansız bir blok zinciridir.

Block Explorer (Blok Gezgini): 

Blockchain, network hash hızı ve işlem büyümesi üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemek için kullanılan çevrimiçi bir araçtır.

Block Height (Blok Yüksekliği): 

Blok zincirinde söz konusu bloktan önceki blokların sayısı veya bu noktadan önce zincirdeki toplam bloklar olarak düşünülebilir.

Block Reward (Blok Ödülü): 

Madencilik sırasında bir blokta geçerli bir hash değerini başarılı bir şekilde hesaplayan bir madenci için teşvik ödülüdür. Blockchain zincir güvenliğine ve canlılığına katkıda bulunan madenci, bu şekilde ödüllendirilir ve madencilerin bu sürece yasal olarak katılarak blok zincirin çıkarına en iyi şekilde davranmaya devam etmesini sağlar.

Bollinger Band (Bollinger Bandı): 

Bollinger tarafından sistemik örüntü tanıma fiyatlarının tanınmasına yardımcı olmak için geliştirilen bir araç; Bazı durumlarda basit hareketli ortalamadan veya üstel hareketli ortalamadan uzakta iki standart sapma çizilen bir banttır.

Bots:

Alım-satım işlemlerinin önceden belirlenmiş bir algoritmaya dayalı olarak alım satım emirlerini hızlı bir biçimde yerine getiren otomatik alım satım yazılım botlarına denir.

Brute Force Attack (BFA): 

Otomatikleştirilmiş yazılımın bir kodu veya anahtarı kırmak için çok sayıda olası kombinasyon oluşturduğu ve denediği deneme yanılma yöntemi.

Bubble (Balon): 

Balon, piyasadaki yatırımcıların fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumun adıdır. Bu durum genellikle böyle bir fiyat artışından sonra sert fiyat kayıplarıyla ortaya çıkar.

Bull (Boğa): 

Kripto para fiyatlarının artacağı konusunda iyimser ve kendine güvenen kişilere denir. Bu kişinin piyasa veya fiyat hakkında “boğa” olduğu da bilinmektedir.

Bull Trap (Boğa Tuzağı): 

Bir kripto paranın fiyatını sahte tekniklerle yukarı çekerek pozitif algı yaratılır. Fiyatlar belli bir seviyeye ulaştığında ise çok hızlı bir şekilde satış yaparak fiyatların düşmesine sebep olurlar. Buna boğa tuzağı tanımlaması yapılmaktadır.

Burned (Kısaca Coin yakma)

Bazı kripto para yaratıcıları belirli zamanlarda belli sayıda coin veya token yakmaktadır. Bu şekilde mevcut kripto paranın değerinin korunması amaçlanır.

 

– C – 

 

Centralized (Merkezi): 

Az sayıda düğümün tüm ağın kontrolünü elinde bulundurduğu bir organizasyon yapısı.

Central Ledger (Merkez Defter): 

Tüm finansal işlemleri kaydeden merkezi bir kurum (banka gibi) tarafından tutulan bir dijital kayıt defteri.

Central Processing Unit (CPU) (Merkezi İşlem Birimi (CPU): 

İşlemci veya CPU olarak da bilinen Merkezi İşlem Birimi, bilgisayarda çalışan farklı bileşenleri koordine eden, bilgisayarın “beyni” olarak tanımlanır. CPU saat hızı gigahertz veya GHz cinsinden kısaca ölçülür.

Cipher (Şifreleme): 

Bilgileri şifreleyen ve şifresini çözen algoritmaya verilen ad.

Circulating Supply (Dolaşımdaki arz): 

Piyasada ve genel olarak yatırımcıların elinde bulunan alım satım yaptığı toplam kripto para sayısına denir.

Coin (Kripto Para): 

Bağımsız, merkezsiz çalışan bir şifreleme para birimidir.

Cold Storage (Soğuk depo): 

Kripto para birimlerinin internete veya herhangi bir çevrimiçi tabana bağlı olmadan saklandığı yerlere soğuk depo denir. Bunun için usb flash bellek boyutlarında soğuk cüzdanlar üretilmiştir. Yatırımcı uzun vadeli yatırım yaptığında borsa sitelerine güvenmiyorsa en mantıklı hareket soğuk bir cüzdanda çevrimdışı olarak bu kripto paralarını saklamalarıdır.

Confirmations (Onaylar): 

Kripto para transferlerinde transfer emri verildikten sonra blockchain ağında belli sayıda bloktan geçerek her biri için ayrı onay alır, bu işlem kripto para birimine bağlı olarak transfer süresi değişir. Ama genellikle çok kısa sürede işlemler tamamlanır.

Cryptocurrency: 

Bir şifreleme para birimi, finansal işlemlerin güvenliğini sağlamak, ek birimler oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferini doğrulamak için güçlü şifreleme kullanarak dijital bir takas aracıdır.

Cryptography (Kriptografi): 

Bilgilerin güvenliğini sağlamak, üçüncü tarafların kendilerine ait olmayan bilgileri okumalarını engellemek için çalışma ve uygulama alanı.

 

Devamı gelecek…

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ