• BITCOIN/TL
  1773544,636
  % 4,03
 • ETHEREUM/TL
  101216
  % 2,14
 • RIPPLE/TL
  18.2
  % 5,82
 • BITCOIN CASH/TL
  9103.82,611
  % 5,71
 • LITECOIN/TL
  2308.48
  % 2,47
 • BNB/TL
  12299.46
  % -2,05
 • EOS/TL
  26.18
  % 3,19
 • TETHER/TL
  31.17
  % 0,01

Kripto Para İşlem Hacimlerinde Büyük Sahtekarlık!

Kripto Para İşlem Hacimlerinde Büyük Sahtekarlık!

Kripto para borsalarının neredeyse yüzde 90’ı yanlış, şişirilmiş işlem hacmi ile kullanıcıları kandırıyor. Alım satım (işlem hacmi) verilerini yayınlayan platform The Tie yaptığı yeni bir araştırmaya göre sahte hacime karşı uyarıda bulundu.

97 borsadan toplanan işlem hacmi rakamlarını bildiren araştırmacılar, kullanıcılardan geldiğini iddia ettiği hacmin büyük çoğunluğunun aslında varolmadığını tespit etti.

Veriler, Binance ve Kraken gibi prestijli borsalardan ziyade daha ufak işlem hacmine sahip yerel borsaların rakamları çarpıttığını gösteriyor.

Tie twitter üzerinden yaptığı açıklamada;

“Toplamda alış satışların %87 işlem hacmi potansiyel olarak sahte olabileceğini ve bir çok borsa için şüpheli işlemleri tespit ettik. En büyük borsaların ziyaretçi oranlarıyla küçük borsaları karşılaştırdığımızda 100 borsa arasındaki gerçek işlem hacminin 2,1 Milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu rakam şişirilerek 15,9 Milyar dolar olarak rapor ediliyor”dedi.

Geçen yıl yine sahte hacim oluşturan borsalarla ilgili detaylı bir rapor yayınlanmıştı. Bu rapora göre Türkiye merkezli Sistemkoin borsası da gerçek işlem hacminin %500 üzerinde gösteriliyordu. Konuyla ilgili bir çok haber çıkmış ve çeşitli sosyal medya platformlarında tartışmalara sebep olmuştu. Şuanda bile Sistemkoin’in günlük işlem hacmi 100 Milyon dolar olarak gözüküyor. Piyasa bu durumdayken Türkiye’deki sadece bir borsanın bu işlem hacmine ulaşması ütopik. Gerçeklikten uzak, bunu sisteme üye olanlar  alım satım emirlerini ve canlı işlem hacmini seyrederek tespit ettiğini bildiriyor. Botlar ile sahte hacim oluşumu bariz görüldüğü söyleniyor.

Neden Sahte Hacim Oluşturuluyor?

En merak edilen konuda neden sahte hacim oluşturulduğu sorunsalı. İşlem hacmi düşük olan borsalar veya işlem hacmini daha arttırmak isteyen borsalar, bot yazılımları ile kendi kendine alım satım yaptırarak sahte işlem hacmi oluşturuyor ve bu sayede işlem hacmi yüksekmiş gibi gösterip coinmarketcap gibi en büyük kripto veri sitesinde üst sıralarda yer alarak yeni insanları çekmeye çalışıyorlar. Yeni kullanıcı çekmek için kullanılan en sinsi oyunlardan biri bu. Dünya çapında milyonlarca kişinin ziyaret ettiği coinmarketcap sitesinde işlem hacmini yüksek göstererek yeni üye kazanmak için bu yönteme başvuran borsa sayısı bu yüzden oldukça çok. Yatırım yapmak isteyen, bu piyasaya yeni girecek olan kişilerin sahte işlem hacimlerine kanmamaları ve güvenilir, prestij sahibi köklü borsalar ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ