• BITCOIN/TL
  1139320,319
  % 1,61
 • ETHEREUM/TL
  62450
  % 3,22
 • RIPPLE/TL
  17.88
  % 0,88
 • BITCOIN CASH/TL
  6648.1,201
  % 1,78
 • LITECOIN/TL
  2076.99
  % 0,04
 • BNB/TL
  6605.61
  % -0,29
 • EOS/TL
  20.14
  % 0,94
 • TETHER/TL
  28.91
  % -0,02

Kripto Para Haber Sitesi CCN Kapatıldı

Kripto Para Haber Sitesi CCN Kapatıldı

Dünyada en çok ziyaret edilen kripto para haber sitesi olan CCN, Google’nin Haziran ayı algoritma güncellemesi sonrası ziyaretçi sayısında büyük kayıp yaşadı. 60 gazetecinin çalıştığı CCN günlük gelirindeki ani düşüş sebebiyle çalışanların maaşlarını ödemede zorluk yaşayabileceği ve verdikleri emeklerin bir günde ellerinden gitmesi sebebiyle 10 Haziran 2019 itibariyle yayın hayatına son verdi.

CCN Kapatılma Kararını Açıkladı

10 Haziran 2019 tarihli bir raporda , 5 Haziran 2013 tarihinde kurulan köklü ve bağımsız bir haber kuruluşu olan CCN, faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Öncelikle kripto para birimi, politika ve iş haberleri üzerine odaklanan web sitesi, Google’ın arama algoritmasındaki en son güncellemesinden dolayı yayın hayatına son verdi.

Açıklamalara göre, Google’ın 3 Haziran 2019’da yaptığı Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi mobil trafiğinde yüzde 71’in üzerinde bir düşüşe yol açtı. SEO analizcisi olan Sistrix, CNN’in Google’daki arama görünürlüğünün 1,2’den 0,6’dan daha düşük bir seviyeye indiğini ortaya koydu. Dolayısıyla, günlük gelirinde yüzde 90 kayıp yaşayan CCN mecburen kapatma kararı aldı.

Öte yandan, CCN geçmişte bu kadar düşük arama görünürlüğü yaşadığını ve bununla başa çıkabildiğini belirtti. Bununla birlikte, ekibi 60 tam zamanlı ve yarı zamanlı gazeteciye ulaşmıştır ve bu nedenle gelirlerini karşılamak için daha fazla harcama yapılması gerektiği anlamına gelmektedir. Ayrıca bir geri çekilme söz konusudur çünkü esas olarak siteyi yayınlamak için yapılan reklamlardan elde edilen gelire dayanmaktadır ve bunun dışında hiçbir dış gelir kaynağı bulunmamaktadır.

Google’ın algoritmasının diğer kripto para haber sitelerindeki etkisi de büyük oldu. Coindesk ve CoinTelegraph gibi haber sitelerinin mobil trafiklerinde sırasıyla yüzde 34,6 ve yüzde 21,1 oranında düşüş olduğu gözlemlendi. Bu sebeple, kripto para haber sitelerinin ana hedef olduğu izlenimini ortaya çıktı.

En Büyük Kripto Para Haber Sitelerinden Biriydi

CCN, diğer global kripto para haber sitelerine göre en yüksek ziyaretçi oranına sahipti. Dünyada ilk 2000 web sitesi içinde yer alıyordu. CCN’nin rakipleri olan diğer sitelerin verileri ise şu şekildedir: cointelegraph (dünyada ilk 5000 site içinde), newsbtc (dünyada ilk 22000 site içinde), ethereumworldnew (dünyada ilk 59000 site içinde) yer alıyor.

2013 yılında tek kişinin kurduğu CCN, bugüne kadar büyüyerek yoluna devam etti ve 60 çalışana ulaşmıştı. CCN bir çok etkinliğe de katılmasıyla bilinen popüler bir medya kuruluşuydu.

Google’ye Sitem Dolu Sözler

Google zaman zaman kendi arama algoritmasını güncellemek gerektiğini anladıklarını belirten CCN, güncellemeyi yaparken en azından detaylı bir açıklama yapmaları ve web sitesi sahipleri için izleyecek bir yol haritası sunmaları gerekliliğini dile getirdi. Google’nin detaylı bir açıklama yapmadan bu tarz bir güncelleme yayınlayarak 24 saat içinde köklü web sitelerini öldürdüğünü ve bu durumun içler acısı olduğunu, google’nin bu çirkin uygulamasına karşı insanların mücadele etmesi gerektiğini dile getirdiler. Sadece bir güncelleme yayınlayarak onlarca çalışana sahip haber sitesinin çöküşüne sebep olan bu durum karşısında çaresiz kalmak herkes tarafından üzüntüyle karşılandı.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ