• BITCOIN/TL
  2180413,175
  % -1,47
 • ETHEREUM/TL
  113424
  % -2,55
 • RIPPLE/TL
  15.57
  % -1,57
 • BITCOIN CASH/TL
  14432.63,348
  % -3,06
 • LITECOIN/TL
  2506.28
  % -0,97
 • BNB/TL
  19621.14
  % -2,73
 • EOS/TL
  22.18
  % -1,33
 • TETHER/TL
  32.36
  % -0,03

Kripto Destekli İnternet Tarayıcısı Brave 20 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Kripto Destekli İnternet Tarayıcısı Brave 20 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Kripto hayranlarının bildiği gibi Brave tarayıcısı kullanıcı deneyimini geliştirerek interneti düzeltmeyi amaçlayan yeni geliştirilen programlardan biridir. Geleneksel web tarayıcılarında adblock gibi eklentiler kullanmadan her yerde reklamlar ile karşılaşılmaktadır. Brave ise kullanıcı izni olmadığı sürece tüm reklamları otomatik olarak engelliyor. Bu durum kullanıcılar için iyi olsa da website yöneticilerini zarara sokabilecek bir uygulama.

Brave tarayıcısının asıl amacı aslında reklamları tamamen engellemek değil kullanıcılara reklam gösterimi karşısında ödül veren bir sistemi hayata geçirmek. Bu sistem ile daha temiz ve daha güvenli internet kullanımı da amaçlanıyor. Brave tarayıcısını kullanan ve reklam gösterimine izin verenlere ise BAT token verilerek ödüllendiriliyor.

Özellikle, Cesur tarayıcı, Google ve Facebook’un gizlilik ve kullanıcı verileri politikalarının yoğun bir şekilde eleştirildiği bir zamanda giderek daha popüler hale geliyor. Operasyonel maliyetleri karşılamak ve büyük kar elde etmek için kullanıcı verilerini satmakla suçlandıkları durumlarda büyük sosyal medya platformları devreye girmiştir.

Google Chrome’dan 8 Kat Daha Hızlı!

Göreceli olarak düşük talep Blockchain tabanlı uygulamalara rağmen Brave, tüm Android uygulama mağazası indirmelerinin en üst %1’inde yer almayı başardı. İlk olarak Mart 2014’te tanıtılan Brave tarayıcısının ortalama kullanıcı derecelendirmesi 4.3 – yaklaşık 81.500 kullanıcı tarafından verilen puanlamaya dayanmaktadır (Android uygulama mağazasında).

Brave gibi teknoloji ürünleri kripto para birimlerine olan ilgiyi artırdığı görülüyor. Samsung gibi diğer BT şirketleri de, kripto ile ilgili gelişmelere gebe oluyor. Örneğin; Galaxy S10 akıllı telefonuna kripto para cüzdanı entegre edildi. Galaxy S10 alan kullanıcılar yerleşik olarak telefonda bulunan kripto cüzdanı kullanabilecek. Bu arada, HTC , merakla beklenen ve ilk kez blockchain akıllı telefonunu piyasaya sürdü . Bu tarz yeni girişimlerin özellikle dünya markaları tarafından benimsenmesi ve kriptoya ayak uydurması kripto dünyasının gelişmesi ve büyümesine katkı sağlıyor.

Brave geliştiricileri, tarayıcılarının dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Google Chrome’dan yaklaşık 8 kat daha hızlı yüklendiğini ve çalıştığını iddia ediyor. 

Geleneksel tarayıcılarda (firefox,explorer,chrome..vb.) kullanıcıların verileri toplanır ve bu verilere göre kullanıcılara reklamlar gösterilir. Bunu google reklamları örneğinde görmek mümkün. Brave tarayıcısının çalışma mantığı ise  geleneksel reklamın çok ötesinde; kullanıcıların verilerini kayıt altına almadan ve reklam göstereceği zaman bunu kullanıcının kendi tercihine bırakmaktadır. Kullanıcı reklam görüntülemeyi kabul ederse ancak reklamları görmektedir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ
 • serhat gezay5 sene önce
 • google chorm den daha hizlı olduğu çok ilgimi çekti..geleneksel tarayıcılardan farklı oluşuda bir hayli ilginç..