• BITCOIN/TL
  1117073,156
  % 2,62
 • ETHEREUM/TL
  60677
  % 3,59
 • RIPPLE/TL
  17.74
  % 1,91
 • BITCOIN CASH/TL
  6526.43,181
  % 1,83
 • LITECOIN/TL
  2052.51
  % 2,35
 • BNB/TL
  6634.91
  % 1,10
 • EOS/TL
  19.77
  % 1,72
 • TETHER/TL
  28.97
  % 0,35

Kripto Cüzdan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kripto Cüzdan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son dönemde kripto para piyasasının tekrar hareketlenmesi ile birçok kişi kripto cüzdan nedir ne nasıl kullanılır sorularına cevap arıyor.

Kripto para piyasasında açık ve özel anahtarları yöneten uygulamalara kripto para cüzdanı olarak adlandırılıyor. Bu kripto para cüzdanları esas itibari ile sizin kripto paranızı değil, onlara erişmenizi sağlayan özel anahtarlarınızı saklamak için kullanılan donanımlarıdır. Kripto para kullanımı için 2 kriptografik anahtara gereksinim duyuluyor. Bunlar normal kasaların kapısı gibi düşünülebilecek açık anahtar ve kasanın kilidini açmak için ihtiyaç duyulan özel anahtar olarak betimlenebilir.

Tüm cüzdanların dosyalarında kayıtlı özel anahtarların olması gerekiyor. Anahtarların Bitcoin adresleri ile güçlü matematiksel ilişkilerinin olması oldukça değerlidir. Bu doğrultuda bu matematiksel fonksiyonlar kripto para cüzdanlar tarafından ortaya konar. Özel anahtara sahip herkes fon üzerinde kontrol yetkisine sahiptir. Bazı cüzdanlar özel anahtarlarınıza sahip olabilir, ancak bunları kullanmak için erişim yetkisine sahip değildirler. M-cüzdan yazılımını kullanarak özel ve genel anahtarlarınıza erişerek varlıklarınızı izleyebilir, para gönderebilir ve diğer işlemleri sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Bir kripto para cüzdanının geleneksel elektronik cüzdandan en temel farkı kripto paranızı tek bir yerde saklama özelliğini bulunmamasıdır. Kripto para cüzdanı açık ve özel anahtarlarınızla farklı Blockchain’lerde ki kayıtlara erişim sağlama özelliğine sahiptir.

Kriptoyla ilgili tüm işlemler Blockchain’de işleme alınıyor. Bu anlamda bu işlemlere bir örnek vermek gerekirse herhangi biri bir kripto para gönderdiğinde bu işlem Blockchain’de gerçekleşir. Blockchain’de yeni bir blok görünür, onay alır ve cüzdanınız Blockchain verileri ile yeni bakiyenizi ortaya koyar. Eğer kripto paranızı bir alım satım platformunda saklarsanız özel anahtarınızın sorumluluğu o platformda oluyor. Eğer özel anahtarınızı kendiniz saklıyorsanız mutlak suretle yedeklemeniz gerekiyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ