• BITCOIN/TL
  2159786,238
  % -0,97
 • ETHEREUM/TL
  115226
  % -1,36
 • RIPPLE/TL
  16.45
  % 0,73
 • BITCOIN CASH/TL
  13548.17,531
  % -4,05
 • LITECOIN/TL
  2542.14
  % -2,83
 • BNB/TL
  19556.84
  % -1,58
 • EOS/TL
  20.49
  % -5,26
 • TETHER/TL
  32.87
  % 0,45

Koin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Koin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Kripto para piyasasında sıklıkla kullanılan koin ve token kavramları arasında temel farklar sıklıkla merak edilen konulardan biri olarak görülüyor.

Koin olarak isimlendirilen, alternatif para veya alt koinler bir kripto para türüdür ve başka bir platformdan bağımsız olarak çalışma prensibine sahiptir. Her koinin, paranın bulunduğu yerlerin yer aldığı kendi doğal Blockchain’leri bulunuyor. Mevcut alt koinlerin çoğu, Bitcoin’in versiyonu olup, Bitcoin’in orijinal protokolünü kullanılarak temel kodunda geliştirilen bazı farklılıklar yer alıyor. Bu sade farklı özelliklere sahip yeni koinler ortaya çıkıyor. Litecoin, Dogecoin, Namecoin, Bitcoin Cash bunlara örnek gösterilebilir.

Token Nedir?

Bir token, genellikle başka bir Blockchain’in üstünde oluşturulan bir kripto para türü olarak ifade ediliyor. Tokenler genel itibari ile belirli bir program veya varlık türünü veya bazen ikisini de temsil etme özelliğine sahiptir. Tokenler, paranın değer kazanması için bir yol olan bir İlk Para Arzı (ICO) aracılığıyla, projenin gelişimini finanse etmek amacıyla yeni bir kripto para birimi ya da tokeni piyasaya sürerek oluşturulur ve bu durum yatırımcılara duyurulur.

Tokenler, orijinal protokoldeki kaynak kodun değiştirilmesi ve blok taşının oluşturulması zorunluluğu olmadığından dolayı koinlerden çok daha kolay bir şekilde çıkarılıyor. Çoğu token, Ethereum’un Blockchain’inde barındırılır ve Ether, dağıtılmış defterde kullanılan birincil para birimi olarak kabul ediliyor. Bu sebeple, temel olarak, tokenler bir piyasaya olmasına rağmen bir para birimi olmayan bir Blockchain sistemi üzerine inşa edilen belirli bir uygulamanın bir erişim ya da varlığının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

2 tanım arasındaki diğer bir fark ise, koninlerin bağımsız olarak var olabileceği, ancak tokenlerin var olan ve faaliyet gösteren başka Blockchain platformları gerekmesi olarak ifade ediliyor.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ