• BITCOIN/TL
  2153610,236
  % -1,25
 • ETHEREUM/TL
  113722
  % -4,02
 • RIPPLE/TL
  16.51
  % 3,18
 • BITCOIN CASH/TL
  13592.64,196
  % -2,79
 • LITECOIN/TL
  2499.32
  % -3,42
 • BNB/TL
  19637.84
  % -1,74
 • EOS/TL
  19.98
  % -6,57
 • TETHER/TL
  32.78
  % 0,12

Kaçak Yollarla Türkiye’ye Sokulmaya Çalışılan Bitcoin Madencilik Cihazlarına El Konuldu

Kaçak Yollarla Türkiye’ye Sokulmaya Çalışılan Bitcoin Madencilik Cihazlarına El Konuldu

Türkiye’nin kripto madenciliği kaçakçılarına yönelik en büyük baskısı, 600.000 dolar değerinde yasadışı Bitcoin ASIC madencilerinin ele geçirilmesi ve dört şüphelinin tutuklanmasıyla sonuçlandı.

Türkiye’deki yasadışı Bitcoin madencilik ekipmanına karşı rekor kırdığı söylenen bir olayda, Türk gümrük uygulamaları yasadışı bir kaçakçılık operasyonu ile makinalara el koydu. Bir ihbar aldıktan sonra, Türkiye’nin Gümrük Koruma’nın kaçakçılıkla mücadele ve istihbarat ekipleri, bu haftanın başlarında İzmir Karabağlar’da bir depoya baskın düzenleyerek kapalı karton kutularda 501 ASIC Bitcoin madencilik cihazı buldu. Gümrük idaresi, ele geçirilen bitcoin madencilik ekipmanının tahmini değerini 5 milyon Türk Lirası olarak bildirdi.  

 

Soruşturma kapsamında dört şüpheli gözaltına alındı

Soruşturma kapsamında dört şüpheli  gözaltına alındı . Yerel raporlar, kolluk kuvvetlerinin Türkiye’nin en büyük şehri ve önemli bir gümrük kontrol noktası olan İstanbul’da bir başka aktif operasyon yürüttüğünü ortaya koydu. Uygulamaya Özel Entegre Devreler veya ASIC’ler, Bitcoin madenciliği yapmanın en popüler yoludur. Ayrıca, Elon Musk’ın bu haftanın başlarında Tesla arabaları için Bitcoin ödemelerini kabul etme kararını geri çekmesine neden olan ve yaygın olarak bilinen bir sorun olan yüksek elektrik kullanımlarıyla da biliniyorlar. 

 

Türkiye merkez bankası ödemelerde kripto kullanımını yasakladı

Bu yılın başlarında, Türkiye Merkez Bankası (TCMB), kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisine dayalı diğer bu tür dijital varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağını söyledi. Bitcoin fiyatı bu ay 63.000 $ ‘a kadar yükseldi. Diğer kripto para birimlerinin fiyatı da bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Türkiye Merkez Bankası da “Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sağlanmasında ve elektronik para ihracı sırasında kripto varlıklarının doğrudan veya dolaylı olarak kullanıldığı şekilde iş modelleri geliştiremeyecek ve bu tür iş modelleri ile ilgili herhangi bir hizmet sunamayacaklardır.” şeklinde karar almıştı..

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ