• BITCOIN
  484008,150
  % 1,73
 • ETHEREUM
  17289.63
  % 2,07
 • RIPPLE
  10.8
  % 24,37
 • BITCOIN CASH
  5471.33,200
  % 4,72
 • LITECOIN
  2016.67
  % 10,43
 • BINANCE COIN
  3897.3
  % 7,52
 • EOS
  52.83
  % 2,38
 • TETHER
  8.18
  % 0,18

John McAfee: Küba, ABD Yaptırımlarını Blockchain İle Aşabilir

John McAfee: Küba, ABD Yaptırımlarını Blockchain İle Aşabilir

Küba adasındaki Amerikan vergi sistemlerinden kaçan bir teknoloji öncüsü olan John McAfee, kripto paralar ve blockchain teknolojisini Amerikan yaptırımlarına karşı bir korunma yolu olarak görüyor. Son zamanlarda yapılan bir röportajda, teknoloji devi, bir kripto para biriminin, ülkeyi uzun süre baskı altına alan ezici ABD yaptırımlarını baltalayabileceğini belirtti.

Amerikan vergi sistemlerinin haksız ve baskıcı olduğu inancıyla ülkeden taşınan McAfee ABD’ye geri dönmeyi ve sistemi değiştirme vizyonuyla kendisini siyasetin içine çekmeyi planlıyor.

Söz konusu röportajda, “ABD hükümetinin ambargosunu akıllıca bir para birimi sistemi kullanarak aşmak imkansız değil” dedi. “Bu yüzden, Twitter üzerinden özel bir kanalda ücretsiz olarak onlara yardım etmek için resmi bir teklifte bulundum.”

Şaşırtıcı bir tesadüfle, Küba hükümeti bu ayın başlarında kripto teknolojisinin daha parlak bir ekonomi vizyonu yaratma konusundaki potansiyelini araştırdığını açıklamıştı. Venezuela ve İran gibi Amerikan yaptırımlarına maruz kalan diğer devletler de aynı düşüncelerle hareket ediyor. McAfee, güçlü bir blockchain tabanıyla ve kripto paralarla bu ambargolardan daha az zarar görecek şekilde bir sistem kurmak mümkün olduğuna inanıyor.

Ona göre, blockchain yazılımı çok spesifik bir öncü ve ev sahibi ulusunun gereksinimlerini karşılamasını sağlayan bir yapı gerektiriyordu. Son derece kısıtlayıcı ve rekabetçi olduğunu düşündüğü, aynı iş için kaynakları ve teknik bilgisi olduğuna inanıyor. McAfee, yetkililerden bir sorun çıkmadan önce, neredeyse sekiz yıl boyunca gelir vergisinden kaçmıştı. Küba’ya taşınmadan önce, Bahamalar’a kaçarak hakkındaki davanın duruşmasından da kaçmıştı.

Aynı zamanda sosyal mecralarda McAfee hakkında spekülatör olduğu söylemleri de oldukça fazla.