• BITCOIN/TL
  1137212,274
  % 1,47
 • ETHEREUM/TL
  62441
  % 3,11
 • RIPPLE/TL
  17.88
  % 1,00
 • BITCOIN CASH/TL
  6636.99,180
  % 1,64
 • LITECOIN/TL
  2080.75
  % 0,05
 • BNB/TL
  6616.6
  % -0,30
 • EOS/TL
  20.15
  % 0,80
 • TETHER/TL
  28.91
  % -0,03

İsviçre Kripto Paralar İçin Yasal Düzenlemeler Yapıyor

İsviçre Kripto Paralar İçin Yasal Düzenlemeler Yapıyor

Dünya’daki tüm gelişmeler kripto paralar için yasal düzenleme ihtiyacı gerektiriyor. Buna ayak uyduran ülkelerden biri de İsviçre. İsviçre hükümeti yasal düzenleme için ilk adımı attı. Şimdi kripto para birimi borsalarının ve  borsa sahiplerinin finansal kurumlar ve bankalarla eşitlenmesi gerekip gerekmediği ve benzer bir denetime ihtiyaç duyup duymadıkları üzerine çalışılıyor. Henüz Kripto para alım satımı yasal olarak kabul edilmiyor ve bu nedenle sektördeki suç işleyen kişiler hakkında kovuşturma yapmak zorlaşıyor.

Hükümet şimdi kripto para birimleri için “adli ve idari usul enstrümanları” hükümlerini uyarlayacak. Ayrıca, kriptoyla ilgili hiçbir suç işleminin olmamasını sağlamak için bu adım atılıyor, çünkü yasal denetleme olmayan bu alanda, kara para aklama ve hırsızlık  olayları çok görülüyor. Yasa tasarısı Giovanni Merlini tarafından tanıtıldı ve 99 oydan 83 olumlu oy aldı. 10 oy çekimser kaldı.

İsviçre Kripto para birimleri konusunda çok ilerici bir duruş sergiledi, çünkü blok zinciri ve kripto para birimi şirketleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi ve kolaylaştırmayı bile denedi. Ülkede bulunan şirketlerin de ödeme aracı olarak kripto para birimi döviz alım satım işlemine açıldığını belirtmek gerekiyor. Örneğin, İsviçre’deki en büyük perakendecilerden biri olan Digitec Galaxus, Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağını açıkladı.

[ilgiliicerik icerik_id=”540″]

İsviçre, Zug merkezli bir dizi işletmeyi barındıran Kripto Vadisi’ne ev sahipliği yapıyor. (Zürih). Bu vadi, Kripto konsepti nedeniyle yıllardır çekim merkezi olmuştur. Öte yandan, İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer, önerilen gelişmelerin İsviçre halkının beklentisini aştığını belirtti. Bakanlar ayrıca, yeni teknolojinin ülkenin mali sistemine eklenmesini sağlamak için harekete geçtiğini de eklediler. Daha önce, Basel Bankacılık Hizmetleri Komitesi (BCBS) tarafından yükseltilen Kripto para borsalarının istikrarı hakkında spekülasyonlar vardı. İşletme, aynı zamanda işleyişinde birçok boşluk olabileceğinden, kripto varlıklarının güvensiz olduğunu savundu.

Bankalar henüz Kripto para güvenliğini tesis etmiyor olsa da, devlet kurumları bunu memnuniyetle karşılıyor. Öyle ki, İsviçre Ekonomi Bakanı Johann Schneider-Ammann bir konferansta İsviçre’nin bir Kripto ülkesi olmayı hedeflediğini belirtti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ