• BITCOIN/TL
  2182134,677
  % 0,90
 • ETHEREUM/TL
  117992
  % 1,43
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % 0,45
 • BITCOIN CASH/TL
  14001.63,267
  % -0,56
 • LITECOIN/TL
  2583.05
  % 0,19
 • BNB/TL
  19954.46
  % 0,71
 • EOS/TL
  21.38
  % -0,86
 • TETHER/TL
  32.66
  % -0,18

İstanbul’da 100 Kişiyi Zorla Çalıştıran Sahte Kripto Yatırım Dolandırıcılarına Baskın Düzenledi

İstanbul’da 100 Kişiyi Zorla Çalıştıran Sahte Kripto Yatırım Dolandırıcılarına Baskın Düzenledi

Yerel haber kuruluşlarından alınan haberlere göre, geçtiğimiz günlerde 18 şüpheliden oluşan Çinli bir çete, adam alıkoyma ve kripto dolandırıcılık planı işlettiği gerekçesiyle İstanbul polisi tarafından tutuklandı.

Operasyonlarını İstanbul’un Silivri ilçesinde gerçekleştiren çete, İstanbul’da meşru çalışma vaadiyle ikisi Türkmen, 95’i Çin vatandaşı ve dört Kazak olmak üzere 101 kişiyi çalıştırıyordu. Çinli kripto para çetesi bu şahısların turist vizeleriyle pasaportlarına el koyup zorla çalıştırdığı ortaya çıktı.

Çetenin bir “kripto para danışmanlığı” kılığına girdiği ve paralarını ikiye katlama vaadiyle şüphelenmeyen yatırımcıları dolandırmak amacıyla Çin’deki platformlarının reklamını yaptığı iddia edildi – tüm bunları Silivri’de dokuz farklı kiralık villada barındırırken yaptılar. Her villa dışarıdan mühürlenmiş bir bina kompleksinin içindeydi ve kaçırılan 101 işçinin binalardan dışarı çıkmasına izin verilmedi.

İşçilerin iradelerine karşı alıkonulduğu kadarıyla, kendilerine aylık 7.000 CNY ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Polis yetkilileri, Çinli işçilerden ikisi – Hongwu Z. ve Kang W. – onları uyarmak için geceleri binadan gizlice çıktığında, yasadışı operasyon hakkında bilgilendirildi.

Asayiş Şube Ekiplerinden çok sayıda polis, ihbar üzerine hemen bir baskın düzenleyerek 101 işçi ve çete liderlerini kıskıvrak yakaladı. Çete liderlerinden 6’sı yargı makamları tarafından gözaltına alınırken, çalışanlar uygun eylemler için yerel göçmenlik makamlarına yönlendirildi.

Polis, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 SIM kart, 1,5 milyon TL nakit para, para sayma makinesi ve açıklanmayan sabit diske el koyduklarını kaydetti.

Bu raporlar, 2020’nin en büyük kripto dolandırıcılığı olan Güney Afrika’daki MTI Crypto dolandırıcılığından ve 14,8 milyar CNY’lik yatırımcıları dolandıran PlusToken Çin dolandırıcılığından çok uzun sürmedi.

Çinli yetkililer 2018’de başlayan PlusToken dolandırıcılığının faillerini yakalamış olsalar da, endişe verici şekilde artan kripto dolandırıcılığı oranı, farklı ülkelerin ulusal makamlarını kendi yetki alanları dahilinde Kripto’yu kabul etmekten ve benimsemekten caydırabilir – özellikle uygun yasaların yürürlüğe girmesi alanında – özellikle Hazine Müsteşarlığı son zamanlarda düzenleyicilerle kripto para birimini araştırırken.

Yakın tarihli bir tweet’te, Hazine ve Maliye Bakanlığı, ulusun büyüyen kripto para birimini uluslararası sahnede patentle ilgili paylaştığını belirterek, gelişmelerin Bakanlık tarafından kapsamlı bir şekilde izlendiğini belirtti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ