• BITCOIN/TL
  2145455,443
  % 1,13
 • ETHEREUM/TL
  116906
  % 1,56
 • RIPPLE/TL
  16.28
  % 1,51
 • BITCOIN CASH/TL
  12880.11,740
  % 0,73
 • LITECOIN/TL
  2419.15
  % 0,61
 • BNB/TL
  19711.01
  % 1,51
 • EOS/TL
  19.11
  % 3,43
 • TETHER/TL
  32.66
  % 0,36

İspanya’dan Kurumsal Kripto Para Yatırımlarına Yeşil Işık

İspanya’dan Kurumsal Kripto Para Yatırımlarına Yeşil Işık

İspanya’nın piyasa düzenleyicisi, fonları işleten firmaların kripto yatırımları yapmasına izin vereceğini açıkladı. 

Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (yerel olarak CNMV olarak bilinir) Per El Economista, kurumsal yatırımcılar için yeni bir kılavuz ilkeler dizisi yayınladı. Yönergeler, CNMV’nin artık yatırım fonu operatörlerinin, kolektif yatırım kuruluşlarının (İspanya’da IIC olarak bilinir) ve değişken sermayeli kolektif yatırım programları yatırım şirketlerinin (Avrupa kıtasında sicav olarak bilinir) kripto varlıklara yatırım yapmasına izin vermekten mutlu olduğunu göstermektedir. Ancak, düzenleyici bir takım şartlar belirlemiştir.

Birincisi, fonların yalnızca “piyasa fiyatlarının üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen alım satım işlemlerinden belirlendiği” durumlarda kripto ürünleri sunmasına izin verilecektir.

Ayrıca, fon yöneticileri, kripto varlıkların “oldukça spekülatif bir unsur içeren” “yüksek riskli bir yatırım” oluşturduğu konusunda müşterilerini uyarmak zorunda kalacaklar. Bu tür uyarılar ayrıca fonların prospektüslerine dahil edilmeli ve tüm pazarlama materyallerinde açıkça belirtilmelidir.

Son olarak, kurumsal yatırımcıların ve fon operatörlerinin, kripto destekli borsada alınıp satılan emtialar (ETC’ler) veya borsada işlem gören tahviller (ETN’ler) dahil olmak üzere kripto varlıklarla desteklenen belirli türdeki kripto türevlerine ve menkul kıymetlere yatırım yapmaları engellenecektir. temel bir belirteç dizini izlemek için.

Henüz hiçbir İspanyol fonu kripto ile ilgili finansal ürünleri piyasaya sürmeye çalışmadı, ancak CNMV’nin yeni yönergeleri, birçok yöneticinin BlackRock gibi Amerikan şirketlerinin liderliğini takip etmeye istekli olduğuna inanılan bir katalizör olduğunu kanıtlayabilir .

Düzenleyicinin hareketi, özellikle bu yıl birçok kez kripto paranın oynaklığı hakkında çok sesli olarak konuştuğu için, biraz beklenmedik. Şubat ayında CNMV ve İspanya Merkez Bankası, vatandaşları kripto varlık yatırımıyla ilgili “riskler” konusunda uyaran ortak bir bildiri yayınlayarak, sektörün fiyatlarda “büyük dalgalanma” konusunda büyük ölçüde düzenlenmemiş bir uyarı olduğuna işaret etti.

Madrid’deki Universidad San Pablo CEU’da bir ekonomi profesörü, İspanyol yatırımcıların doğrudan kripto alımları yapmak yerine geleneksel varlıklar ve hisse senetleri ile birlikte Bitcoin (BTC) unsuru olan portföylere yatırım yapmayı tercih edebileceğini belirtti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ