• BITCOIN
  383008,232
  % -7,09
 • ETHEREUM
  29540
  % -10,41
 • RIPPLE
  6.17
  % -5,88
 • BITCOIN CASH
  2107.73,566
  % -7,59
 • LITECOIN
  1000.1
  % -5,92
 • BNB
  5157.15
  % -2,38
 • EOS
  23.43
  % -7,39
 • TETHER
  18.12
  % 0,18

İspanya’da Kripto Para Kullanıcılarına Vergi Şoku

İspanya’da Kripto Para Kullanıcılarına Vergi Şoku

İspanya hükümeti kripto para birimi kullanan ve çeşitli yatırım yapan vatandaşlarına yolladığı vergi bildirimi ile şok etkisi yarattı.

İspanya Hazine Bakanlığı, binlerce vatandaşına kripto para işlemlerinde vergi ödemek zorunda kalabilecekleri konusunda uyarı yazısı yolladı. Bu anlamda yollanan bu yazı gelecekte başta İspanya olmak üzere birçok ülkede kripto para işlemlerinden verdi alınabileceği şeklinde yorumlandı.

İspanya Maliye Bakanlığı ayrıca kripto para borsaları, özel şirketler, bankalar ve özel broker’lerin kripto parayla ilgili anlaşmalarda kazandıkları paraları bildirmeleri gerektiğini ifade etti. Bilindiği gibi birçok ülkede şimdili kripto para borsasında yapılan iş ve işlemlerinde vergi alınmazken yapılan işlemleri bilgilendirme mecburiyeti de bulunmuyor.

Yollanan Vergi Bildirimleri Geleceğe Dönük İşlemleri İfade Ediyor

İspanya Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşlarına gönderdiği bildirim ise şu ifadeleri içeriyor: “Vergi yetkililerine sunulan verilere göre kripto para kullanarak işlemler yaptınız. Size bu tür işlemlerde elde ettiğiniz kârın IRPF’ye (serbest çalışanlar için gelir vergisi) tabi gelir teşkil ettiğini hatırlatmak isteriz. ” Bu yazıyı alan binlerce İspanyol vatandaşı işe şaşkınlıkların ifade ederken böyle bir uygulamanın büyük sorunlara yol açacağını ifade ediyorlar.

Haber platformu Cope ise, bu hafta Hazine’nin kripto para işlemleriyle alakaları nedeniyle yaklaşık 15 bin kişiye bildirim gönderdiğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde ise bu sayının artacağı ve yüz binleri bulabileceği haberdeki yorumcular tarafından ifade ediliyor.

Dünya çapında çeşitli ülkeler, kripto paraları vergilendirme üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor Geçtiğimiz Aralık ayında G20’de uluslararası bir kripto para vergilendirme sistemi oluşturmak için deklarasyon imzalanmıştı. Ülkeler, 2020 yılına kadar nihai bir vergilendirme sisteminin oluşturulmasını hedefliyorlar. Fakat bundan en önemli engel ise bu kripto paraların izinin sürülmesinin imkansız olması görülüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ