• BITCOIN/TL
  2105699,164
  % 2,61
 • ETHEREUM/TL
  117901
  % 6,60
 • RIPPLE/TL
  20.57
  % -1,35
 • BITCOIN CASH/TL
  14048.12,221
  % -2,70
 • LITECOIN/TL
  2834.82
  % -0,67
 • BNB/TL
  13225.47
  % 0,29
 • EOS/TL
  35.51
  % 1,44
 • TETHER/TL
  31.6
  % 0,17

İspanya Merkez Bankası, Kripto Hizmetleri İçin Kayıt Yönergeleri Yayınladı

İspanya Merkez Bankası, Kripto Hizmetleri İçin Kayıt Yönergeleri Yayınladı

İspanya merkez bankası, yerel kripto para birimi hizmet sağlayıcıları veya bankacılık kurumları da dahil olmak üzere VASP’ler için yeni kayıt yönergeleri getiriyor.

İspanya Merkez Bankası, Kara Para Aklamanın Önlenmesi veya AML amaçları için VASP kaydına ilişkin talimatlar yayınladı ve kurumların kayıt taleplerini elektronik bir kayıt aracılığıyla göndermelerini istedi.

19 Ekim’de yönergeleri yayınlayan İspanyol merkez bankası, kayıt defterine kaydolma zorunluluğunun, kripto para birimi ticareti ve saklama hizmetleri gibi “sanal para birimi değişim hizmetleri sunan tüm bireyler ve kurumlar” için geçerli olduğunu kaydetti.

Düzenleyici, VASP’lerin “İspanya Bankası’ndaki veya diğer ilgili makamlardaki diğer idari kayıtlarda da kayıtlı olup olmadığına bakılmaksızın” kayıt yaptırmak zorunda kalacağını vurguladı.

Resmi açıklamaya göre, kurumların nihai müşterileri İspanya’da bulunmasa bile kayıt işlemine devam etmeleri gerekiyor. Merkez bankası, bireylerin elektronik kayıt formunu kullanmalarının da tavsiye edildiğini, ancak posta gibi diğer kanallar aracılığıyla da ilerleyebileceklerini söyledi.

Talimatlar özellikle hem tüzel kişilerin hem de bireylerin kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi yasa dışı faaliyetleri önlemeye yönelik önlemleri hakkında, müşterileri hakkında belirli bilgiler de dahil olmak üzere raporlar yayınlamalarını gerektiriyor.

Açıklamaya göre, İspanya Merkez Bankası, VASP’lerin müşteri türlerini, faaliyet gösterdiği ülkeleri, ürünleri, iş ilişkisi amaçlarını, faaliyet hacimlerini ve diğerlerini dikkate alarak verileri analiz edecek ve potansiyel riskleri değerlendirecek.

Yerel haber ajansı El País’e göre, İspanya Merkez Bankası başlangıçta Haziran 2021’de VASP’ler için AML prosedürleri oluşturma planlarını duyurdu. Ağustos ayında, İspanyol milletvekilleri ipotek ve sigorta amaçlı kripto para kullanımını yasallaştırmaya yönelik yasal bir girişimi desteklediler .

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ